Strona główna Bez kategorii Pogotowie symbolicznie otwarte

Pogotowie symbolicznie otwarte

9

Wojewoda dolnośląski  jest przekonany, że dzięki nowej siedzibie zdecydowanie wzrastają szanse świdnickiego Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w staraniach o nowy kontrakt. Tomasz Smolarz był jednym z licznych gości, uczestniczących w symbolicznym otwarciu nowej siedziby ratowników przy ulicy Leśnej.

pogotowie1

– Przeżyliśmy już wiele przeprowadzek, od ulicy Westerplatte, przez plac Grunwaldzki po ul. Wojska Polskiego – mówiła dyrektorka Małgorzata Jurkowska. – To nareszcie siedziba, która spełnia wszystkie potrzeby. Szczególne podziękowania należą się samorządom powiatu świdnickiego, które wsparły budowę.

Wśród gości obok wojewody byli parlamentarzyści, starosta świdnicki, wiceprezydenci Świdnicy, burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele służb mundurowych, radni, dyrektorzy placówek powiatowych, pracownicy pogotowia. Stację poświęcił biskup świdnicki Ignacy Dec. W szczególny sposób uhonorowano Alicję Synowską, która jeszcze jako wicestarosta promowała budowę nowego obiektu. Obecna radna powiatowa wraz ze starostą Piotrem Fedorowiczem i wojewodą przecięła wstęgę.

Powierzchnia zabudowy to 1188,30 m2,  powierzchnia użytkowa 1009,72 m 2,  w tym budynek pogotowia 840,28m2 i garaże zamknięte 169, 44 m2. Obiekt podzielony jest na kilka stref. Dla pacjentów dostępny jest obszerny hol, w którym znajdzie się punkt recepcyjny. Gotowe są już gabinety lekarskie i pokój zabiegowy, gdzie będzie świadczona pomoc nocna, świąteczna i weekendowa. W znakomitych warunkach pracować będą ratownicy. Dla nich przygotowano wygodne szatnie z prysznicami, pokoje do odpoczynku i pokój socjalny. Po raz pierwszy od lat karetki nie będą stały pod gołym niebem. Stacja ma olbrzymią część garażową. Nakłady na realizację inwestycji wyniosą ponad 3 mln. 606 tys. zł. Głównym inwestorem jest Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, w budowie partycypują powiat świdnicki, gminy powiatu świdnickiego: miasto Świdnica, gmina Świdnica, gmina Strzegom, gmina Świebodzice, gmina Dobromierz, gmina Jaworzyna Śląska.

Zaletą stacji są nieporównywalnie lepsze od dotychczasowych warunki dla pacjentów i ratowników, a także bezpośrednie sąsiedztwo szpitala Latawiec. Wadą dla wielu osób może okazać się lokalizacja. Budynek – podobnie jak szpital – leży na peryferiach. Dość daleko jest stąd do przystanku dla autobusów, obsługujących linię dojazdową do szpitala. – Nie prowadziliśmy rozmów z miastem o nowym przystanku lub nowej linii. W tym miejscu trudno będzie umiejscowić przystanek, ale na pewno przyjrzymy się tej kwestii – zapowiada starosta Piotr Fedorowicz. Pogotowie będzie pracowało w nowym miejscu od 30 stycznia. Warto dodać, że dojazd na parking przed pogotowiem jest możliwy od drogi na Witoszów (zjazd przy nieczynnej portierni szpitala).

Co będzie ze starą stacją? Budynek i grunty przy ulicy Wojska Polskiego od powiatu kupiła świdnicka kuria za 324 tysiące złotych. – Dla jednych to duża kwota, dla innych mała, nie ulega jednak wątpliwości, ze te pieniądze dzięki decyzji księdza biskupa pozwoliły domknąć budżet na budowę nowej, jakże potrzebnej stacji – mówi ks. Tadeusz Chlipała, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. – Pieniądze zostały wypłacone w całości zaraz po podpisaniu umowy. Warto dodać, że teren przy ul. Wojska Polskiego stanowi wręcz naturalną część Seminarium.

Jak zapowiada rektor, na miejscu dawnej siedziby pogotowia powstanie Chrześcijańskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne z salami wykładowymi i biblioteką – Chcemy, by było to miejsce powszechnie dostępne, otwarte dla mieszkańców Świdnicy – tłumaczy ks. Chlipała. Na razie jednak musi zostać wykonana ekspertyza stanu technicznego budynku po pogotowiu.

/asz/

 

Poprzedni artykułPotrącenie na przejściu dla pieszych
Następny artykułSportowy obiekt przy Ułańskiej znów otwarty