Strona główna Bez kategorii Międzynarodowo po raz czwarty

Międzynarodowo po raz czwarty

0

Zaskoczył ich śnieg, obyczaje kulinarne i wyjątkowa serdeczność ludzi. Troje studentów – z Malezji, Brazylii i Chin – gości w ramach programu AIESEC w Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Świdnicy. Przed uczniami nie lada wyzwanie – warsztaty wyłącznie w języku angielskim.

AISEC 1

Od lewej: Sandra Soh, Tainara Fonsera, Ruicong Ruo i Joanna Żach

Świdnickie gimnazjum już po raz czwarty skorzystało z okazji, jaką stwarza AIESEC, międzynarodowe stowarzyszenie, organizujące m.in. zagraniczne praktyki i wolontariat. W tym roku koordynatorem programu na Dolnym Śląsku ze strony polskiej jest Uniwersytet Ekonomiczny, stąd temat wiodący – przedsiębiorczość.

– Dla naszych uczniów to znakomita okazja, by poznać w bezpośrednim przekazie obyczaje i kulturę odległych krajów, a przy tym sprawdzić umiejętności językowe – zalety udziału w programie wylicza dyrektor Tomasz Całka. Sandra Soh  z Malezji, Ruicong Luo z Chin i Tainara Fonsera z Brazylii do piątku będą prowadzili po kilka godzin dziennie warsztaty, w których udział wezmą wybrani uczniowie z klas I i II. Dla gimnazjalistów to forma nagrody za zaangażowanie w naukę. Studenci przejechali z gotowymi prezentacjami o swoich ojczyznach. Sami są zaskoczeni Polską. – Przede wszystkim jest zimno i pierwszy raz widzę śnieg – śmieje się Tainara, która w Europie jest po raz pierwszy. Dla Sandry oprócz pogody zaskoczeniem była polska kuchnia. – W moim kraju jemy przede wszystkim ryz i warzywa, w Polsce dominują potrawy z mąki i je się dużo mięsa – mówi studentka z Malezji. Obie podkreślają, że są zachwycone ludźmi, ich serdecznością i otwartością. Tę opinie potwierdza Ruicong, który do Polski przyjechał zachęcony przez przyjaciela. – Wszystko się sprawdziło! Jestem tu już od kilku tygodni i zamierzam jeszcze nie raz wracać do Polski. Staram się uczyć polskiego – deklaruje, a wygląda na to, że ma wyjątkowe zdolności językowe. Nazwy „Świdnica” i „Stare Bogaczowice” wymawia bezbłędnie. Dla wszystkich udział w programie jest szansą zdobycia nowych doświadczeń, sprawdzenia swoich umiejętności przy wystąpieniach publicznych i treningiem językowym.

Studenci nie tylko poprowadzą warsztaty. W planach jest zwiedzanie Świdnicy i Krzyżowej, a także popołudniowe spotkania integracyjne. Pobyt studentów koordynuje Joanna Żach.

/asz/

Poprzedni artykułJak pozyskac środki z UE?
Następny artykułKoniec Festiwalu Reżyserii