Strona główna Bez kategorii Kolędowanie na dwa tysiące głosów

Kolędowanie na dwa tysiące głosów [FOTO]

0

Chyba nie ma osoby w Świdnicy, która nie wzięła udziału w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych – mówiła wyraźnie wzruszona Halina Szymańska, ze Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wczoraj, 15 stycznia zakończyła się dwudziesta trzecia edycja wielkiego kolędowania. Na finał jury wytypowało prezentację ze Szkoły Podstawowej nr 105 z mało znanymi tekstami kolędniczymi, żywiołową grą aniołów i diabłów i humorem bawiącym publiczność.

Świdnicki Przegląd Zespołów Koledniczych 2015_11

Na świdnickiej scenie występują całe pokolenia. – Jednego dnia popis swojej gry aktorskiej dawała wnuczka, a popołudniu jej babcia – mówiła Szymańska. W tegorocznym Przeglądzie odnotowano ponownie, jak w roku ubiegłym,  rekordową ilość zespołów i uczestników biorących udział w Przeglądzie – 29 zespołów i 2000 uczestników. Niesłabnące zainteresowanie Przeglądem świadczy o tym, jak bardzo świdniczanie cenią sobie przywiązanie do symboli wiary katolickiej  oraz dorobku kultury narodowej, starając się jednocześnie wzbogacać te wartości o elementy regionalne – świdnickie. Te ostatnie wystąpiły w prezentacji z Przedszkola Miejskiego Nr 6 w Świdnicy i kolędniczym widowisku Teatrzyku Obrzędowego z Bystrzycy. Własne teksty do polskich melodii kolędowych zostały z sukcesem zaprezentowane  w występie grupy uczniów z I Liceum w Świdnicy.

Po wnikliwym obejrzeniu wszystkich prezentacji kolędniczych jury w składzie Kazimiera Momot – przewodnicząca ŚPZK, Małgorzata Braniecka – członek jury SPZK, była dyrektor ŚOK, Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor i autor tekstów piosenek, wielokrotny laureat ŚPZK, ks. Roman Tomaszczuk – dyrektor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”
postanowiło wyróżniającym się warsztatowo i aktorsko zespołom przyznać nagrody lub wyróżnienia oraz nagrody indywidualne za ciekawe role kolędnicze i śpiew.  W ocenie prezentacji jury zwracało uwagę na: dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej, scenografię, kostiumy i układ choreograficzny, śpiew i aranżacje muzyczne, grę aktorską oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji.

Przy ocenie jury przyjęło przede wszystkim kryterium wiekowe. Stąd też przyznano  nagrody i wyróżnienia w grupach występujących uczestników ŚPZK: w przedszkolnej, w grupie  szkół podstawowych, dorosłych i młodzieży starszej, w grupie wiekowej dziecięcej ośrodków kultury i świetlic. Przyznane zostały nagrody indywidualne za aktorskie role. W tegorocznym Przeglądzie przyznano nagrody i wyróżnienia honorowe Biskupa Świdnickiego i członków jury.

W grupie przedszkolnej

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 450 zł dla każdej z grup:

1.    Przedszkole Miejskie Nr  6 w Świdnicy – za próbę stworzenia regionalnej wersji narodzin Jezusa w Górach Sowich, barwny korowód śląskich postaci historycznych i zwierząt wędrujących do Dzieciątka.

2.    Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy –za ciekawą formę prezentacji kolędniczej w postaci teleturnieju i włączanie widzów do scenicznej akcji

3.    Przedszkole Miejskie Nr 15 w Świdnicy – za radosne dziecięce przeżywanie świąt Bożego Narodzenia, z tańcem, scenicznym ruchem i świąteczną piosenką.

4.    Niepubliczne przedszkole Fundacji UT UNUM SINT w Świdnicy – za nastrojową opowieść o polskiej tradycji wigilijnej i uporządkowany obraz sceniczny.

Wyróżnieni upominkami książkowymi

1.    Przedszkole Miejskie Nr 4 w Świdnicy – za wniesienie spontanicznej dziecięcej radości i zabawy, bogactwo kostiumów w orszaku wędrującym do stajenki.

2.    Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy – za emocjonalne zaangażowanie dzieci występujących w jasełkach i wykorzystanie ich umiejętności gry na różnych prostych instrumentach.

3.    Przedszkole Miejskie Nr 14 w Świdnicy – za staranny słowny przekaz bożonaro-dzeniowej historii narodzin Jezusa.

4.    Przedszkole Miejskie Nr 1 w Świdnicy – za zaangażowanie dzieci, wybór tekstów piosenek świątecznych dostosowanych do możliwości ich wykonania przez przed-szkolaków, uporządkowany rysunek sceniczny.

5.    Przedszkole Miejskie Nr 3 w Świdnicy – za bogatą scenografię, barwne stroje i układ choreograficzny.

6.    Przedszkole Miejskie w Mieroszowie – za grę aktorską młodych wykonawców oraz oryginalne wątki scenariusza.

W grupie szkół podstawowych

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 450 zł dla każdej z grup:

1.    Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy – za bogactwo treści teologicznych i ukazanie piękna Misterium Domu Chleba czyli Betlejem

2.    Zespól Szkół Specjalnych w Świdnicy – za wykorzystanie możliwości aktorskich wszystkich uczestników prezentacji, głębokie przeżywanie rozgrywającej się na scenie akcji oraz bogactwo strojów.

3.    Szkoła Podstawowa Nr 105 w Świdnicy –za humorystyczne, nowe i mniej znane jasełkowe teksty, żywiołową akcję sceniczną aniołów i diabełków oraz choreografię.

W grupie dorosłych i młodzieży starszej

Nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 450 zł dla każdej z grup:

1.    Dom Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy – za krótką, treściwą i wesołą prezentację kolędniczą „dla waszmości”.

2.    Teatrzyk Obrzędowy „Tradycja” z Bystrzycy Górnej – z a widowisko kolędnicze zgodne z polską tradycją i obyczajem chodzenia po kolędzie, z wykorzystaniem humorystycznych dialogów i profesjonalną grą aktorską ku uciesze publiczności,  z kupletami własnego autorstwa.

3.    I  Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy – za  wykorzystanie melodii tradycyjnych polskich kolęd do tekstów własnego autorstwa obrazujących historię Narodzin Pana oraz za walory wokalne.

Wyróżnieni upominkami książkowymi

1.    Świetlica Wiejska w Burkatowie – za  krótką prezentację barwnej i rozśpiewanej grupy kolędniczej, nadającej się do wędrówki po okolicznych domach w okresie Godnich Świąt.

W grupie  wiekowej dzieci z innych ośrodków kultury i świetlic

Wyróżnieni upominkami książkowymi

1.    Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Teatr „Frędzle” – za wesołą zabawę owieczek i paste-rzy w zaskakującej opowieści wigilijnej.

2.    Świetlica Środowiskowa w Mieroszowie – za wartkie dialogi między uczestnikami prezentacji.

Nagrody i wyróżnienia honorowe  zespołowe i indywidualne

1.    Przedszkole „Wesoła Piątka”  w Świdnicy –  nagroda Biskupa Świdnickiego – za wskazanie współczesnego zjawiska ateizacji świąt Bożego Narodzenia i przesłanie, że miłość do bliźnich jest największą wartością ludzkiego życia.

2.    Nagroda specjalna Gościa Niedzielnego dla Konrada Świdra z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy za rolę chłopca ze wsi.

3.    Nagroda specjalna  jurora –muzyka Tadeusza Szarwaryna dla  Agaty Prypin z  I Liceum Ogólnokształcącego za autorskie teksty  prezentacji „A słowo ciałem się stało”.

4.    Nagroda specjalna jurora Małgorzaty Branickiej dla Jagody Kurzawy ze Szkoły Podstawowej Nr 105 w Świdnicy za perfekcyjnie zagraną rolę diabła.

5.    Nagroda specjalna przewodniczącej jury XXIII ŚPZK dla Jakuba Kuryło ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy za wspaniale zagraną rolę zatroskanego Brata o narodzone Dziecię.

6.    Nagroda specjalna ks. Romana Tomaszczuka za najbardziej fotogeniczną grupę dla aniołów z Niepublicznego Przedszkola Fundacji UT UNUM SINT w Świdnicy

7.    Nagroda specjalna ks. Romana Tomaszczuka za najbardziej fotogeniczną grupę zwierząt w stajence dla dzieci z Przedszkola nr 1 w Świdnicy

Nagrody indywidualne za grę aktorską otrzymują

Oliwia Konieczny z Akademii Przedszkolaka za rolę babci.
Aleksandra Duniewska ze Szkoły Podstawowej Nr 6 za rolę Diabła.
Rafał Lisowski ze Szkoły Podstawowej Nr 6 za rolę Heroda.
Natalia Linowska ze świetlicy środowiskowej „Muchomorki” w Mieroszowie za rolę Józefa.
Ania Paszkiewicz z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy za prowadzenie teleturnieju.
Nikola Busz ze Szkoły Podstawowej w Mieroszowie za śpiew.
Zuzanna Guzik i Maja Barszczewska z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy za wokal.
Kinga Kaszewska i Urszula Nowak z Przedszkola Miejskiego Nr 14 w Świdnicy za rolę pasterzy.
Kacper Wilgus z Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas w Wirach za rolę Gospodarza.
Natalia Sagała i Paweł Sajdel z Niepublicznego Przedszkola Fundacji UT UNUM SINT za rolę rodziców.
Łucja Bojnowska  (Maria) z Przedszkola Miejskiego Nr 6 za wokal.

W tegorocznym odnotowujemy znów, jak w roku ubiegłym,  rekordową ilość zespołów i uczestników biorących udział w Przeglądzie: 29 zespołów i 2000 uczestników. Niesłabnące zainteresowanie ŚPZK świadczy o tym, jak bardzo świdniczanie cenią sobie przywiązanie do symboli wiary katolickiej  oraz dorobku kultury narodowej, starając się jednocześnie wzbogacać te wartości o elementy regionalne – świdnickie. Te ostatnie wystąpiły w prezentacji z Przedszkola Miejskiego Nr 6 w Świdnicy i kolędniczym widowisku Teatrzyku Obrzędowego z Bystrzycy. Własne teksty do polskich melodii kolędowych zostały z sukcesem zaprezentowane  w występie grupy uczniów z I Liceum w Świdnicy.

Każda próba przedstawienia bogatych bożonarodzeniowych treści i obrzędowej tradycji poprzez różne formy artystycznego przekazu jest zauważane przez członków jury. Ciekawą formę zaprezentowania bożonarodzeniowych tekstów w postaci teleturnieju z włączeniem do akcji publiczności oglądnęliśmy w przedstawieniu przedszkolaków ze Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy. Cieszy też fakt, że w przedstawieniach występują grupy wielopokoleniowe, z różnych środowisk. Seniorzy Z Domu Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy co roku zaskakują świdnicką publiczność nowymi pomysłami scenariuszy.

Poprzedni artykułCo grają w kinie Cinema3D? [REPERTUAR]
Następny artykułWłaściciel poszukiwany