Strona główna Temat dnia Dawnych wspomnień czar

Dawnych wspomnień czar [FOTO/WIDEO]

1

Gramofony, zestawy wieżowe, magnetofony, stare komputery to wszystko i nie tylko można zobaczyć od dzisiaj w wieży ratuszowej. Tomasz Krug i Paweł Szill, pasjonaci elektroniki z czasów PRL-u już po raz drugi zapraszają na wystawę poświęconą radioodbiornikom, urządzeniom odtwarzającym muzykę i komputerom.

Elektronika PRL (5)

Na pierwszym piętrze imponujące zbiory prezentują Tomasz Krug i Paweł Szill. Obaj zgromadzili blisko setkę urządzeń, głównie spod znaku UNITRA. Większość działa i ma się świetnie.

Na wystawie znalazły się radioodbiorniki, gramofony, magnetofony szpulowe i kasetowe, zestawy wieżowe, zestawy głośnikowe i wiele innych. Wśród nich jest prawdziwy rarytas – konsola „dj-a”, czyli jeden z pierwszych zestawów gramofonów, za pomocą których można było płynnie zmieniać muzykę z jednej płyty na drugą. Ekspozycję uzupełniają zbiory płyt i kaset.

Na drugim piętrze można zobaczyć komputery. Tomasz Marcinkowski, który nie tylko stworzył imponującą kolekcję, ale także potrafił stare maszyny zmusić do wykonywania działań, o których ich konstruktorom się nie śniło. Na wystawie znalazły się m.in. komputery typu Amiga, Commodore, Atari, Apple oraz konsole do gier Pegasus i Nintendo. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, i tym razem każdy chętny może pograć w stare gry.

Trzej świdniccy pasjonaci systematycznie powiększają swoje zbiory z myślą o stworzeniu w przyszłości stałej ekspozycji. Pomóc może każdy, kto chciałby oddać stary gramofon, radio czy komputer. Urządzenia można przekazać w trakcie wystawy.

Wystawa „Elektronika PRL-u” otwarta została w niedzielę, 18 stycznia o godzinie 12.00 w świdnickiej wieży ratuszowej. Ekspozycje można będzie oglądać do 25 stycznia. Współorganizatorem jest LOT „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”.

Poprzedni artykułNiepokonane Leszno
Następny artykułCzeska przygoda młodzików Polonii-Stali [FOTO]