Strona główna Wydarzenia Świebodzice Biblioteka jak nowa

Biblioteka jak nowa

0

Przyjazny wystrój, nowoczesny sprzęt, multimedia, ale przede wszystkim miejsce, które tętni życiem, edukuje i zaraża pasją do kultury – tak można powiedzieć o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach. Placówka przeszła generalny remont, w środę, 28 stycznia, miało miejsce symboliczne otwarcie – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM w Świebodzicach.

otwracie bibl22

Gruntowna modernizacja biblioteki trwała niemal przez cały 2014 rok. Objęła trzy obszary: prace budowlane, zakup sprzętu elektronicznego i wyposażenia (meble biblioteczne, regały, krzesła, itp.). Odnowione pomieszczenia są klimatyzowane, wykonano nowy podjazd i toaletę dla niepełnosprawnych; do dyspozycji czytelników są nowe komputery, komputer serwerowy, ekran i projektor, głośniki. Czytelnicy mogą też na wygodnych kanapach poczytać czasopisma.

– To miejsce tchnie pasją ludzi, którzy tu pracują, jestem pod wrażeniem tego, jak wiele się tu dzieje – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Biblioteka zajmuje się przecież nie tylko promowaniem czytelnictwa, odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych. cieszę się, że mamy tak wyjątkowe miejsce.

Rzeczywiście, biblioteka zajmuje się szeroko rozumianą edukacją czytelnicza i kulturalną: od lat organizowane są tu spotkania z popularnymi autorami książek, czytelnicy biorą udział w dużych wydarzeniach kulturalnych w regionie, takich jak np. Festiwal Reżyserii w Świdnicy czy Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki im. Księżnej Daisy „Ensemble” w Zamku Książ. Biblioteka organizuje ciekawe zajęcia dla dzieci i seniorów – oglądanie filmów, dyskusje literackie, itp.

 ***

Remont świebodzickiej biblioteki został przeprowadzony ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Całkowity koszt tego zadania wyniósł 590 475,96 zł, dotacja ministerialna to kwota 442 852 tysiące stanowiła 75 % całości kwoty, a wkład gminy Świebodzice w to zadanie to kwota 147 623,97 zł czyli 25 % całości zadania. Udział świebodzickiej biblioteki w tym programie możliwy był dzięki rozszerzeniu tego programu, w roku 2013, na gminy powyżej 20 000 mieszkańców.

/opr. red./

 

Poprzedni artykułJacek Filipczak trenerem seniorów Polonii-Stali II Świdnica
Następny artykułPałac do krytyków: Jesteście durniami