Strona główna Bez kategorii Antyrosyjskie napisy przed cmentarzem

Antyrosyjskie napisy przed cmentarzem

0

Po raz kolejny zostały zdewastowane cokoły armat przed cmentarzem żołnierzy radzieckich w Świdnicy. Tym razem nie jest to zwykły akt wandalizmu. Ktoś czerwoną farbą wymalował napisy „śmierć wrogom ojczyzny” i „anty antifa”.

pomnik 1

Postumenty są celem wandali co najmniej kilka razy w roku. W 2013 policji udało się nawet zatrzymać wandala, jednak na ogół sprawcy zniszczeń pozostają anonimowi. Tym razem napisy pojawiły się w nocy 25 stycznia. Jako pierwsi zobaczyli je funkcjonariusze Straży Miejskiej o 2.15. Sprawców na miejscu już nie było. Nie wiadomo, czy to zbieg okoliczności, czy być może działanie tej samej osoby, ale kilka dni temu również czerwona farba został zniszczony pomnik Armii Czerwonej w Strzegomiu.

pomnik 2

Jak informuje zastępca komendanta Straży Miejskiej, Jan Łętowski, sprawa została zgłoszona na policję i do Urzędu Miejskiego. To właśnie magistrat odpowiada za utrzymanie cmentarza żołnierzy radzieckich. Nekropolia został utworzona około 40 lat temu, pochowano tu żołnierzy Armii Czerwonej z całego powiatu świdnickiego. W tej chwili jest 241 grobów, ale znana jest tożsamość tylko 81 zmarłych. Na utrzymanie cmentarza miasto otrzymuje ok. 20 tysięcy złotych z budżetu państwa.

/asz/

 

Poprzedni artykułGroźny wypadek na 35-tce [FOTO]
Następny artykułPotrącenie na przejściu dla pieszych