Strona główna Bez kategorii Murdzek: Zostawiamy niesamowicie wielki kapitał

Murdzek: Zostawiamy niesamowicie wielki kapitał

48

Ustępujący Wojciech Murdzek i jego zastępcy, Ireneusz Pałac i Waldemar Skórski, przekonują, że Świdnica jest w rozkwicie i ma olbrzymi potencjał na pozyskiwanie kolejnych środków z Unii Europejskiej. Na ostatniej konferencji prasowej przedstawili ich zdaniem najważniejsze, rozpoczęte zadania i wyzwania dla nowych władz miasta. – Bliżej ludzi to znaczy także bliżej problemów – trawestował hasło wyborcze nowej prezydent Świdnicy Ireneusz Pałac.

pożegnanie Wojciech Murdzek

– Chodząc po ulicach Świdnicy mogę po tych 12 latach każdemu patrzeć prosto w oczy – deklarował kończący III kadencję rządów Wojciech Murdzek ze Wspólnoty Samorządowej. – Wystarczy popatrzeć na miasto, by dostrzec tę historyczną zmianę, jaka się dokonała. Zostawiamy niesamowicie wielki kapitał i pozycję miasta, nie tylko w regionie, ale i w Polsce. To dobry punkt wyjścia do kolejnych dobrych lat.

Były prezydent przytoczył rankingi, m.in. opublikowane przez Wspólnotę Samorządową – Pismo Samorządu Terytorialnego, pokazujące skok Świdnicy wśród miasta powiatowych z 205 miejsca w kadencji 2002-2006 na 37 w 2014. Przywołano także wysokie miejsce miasta w pozyskiwaniu funduszy unijnych, a przede wszystkim pozycję lidera w przygotowaniach do nowego budżetu unijnego. Jak przekonywał Murdzek, Świdnica ma zabezpieczone procentowo największe na Dolnym Śląsku środki na tzw. wkłady własne. Wśród zadań do dokończenia ustępujący prezydent i jego zastępcy wskazywali realizację remontu ulicy Kliczkowskiej, przebudowę Szkoły Podstawowej nr 8, Parku Centralnego i Centrum Przesiadkowego. Do realizacji są ulica Sikorskiego i projekty z budżetu obywatelskiego. Wśród wskazań były również dalsza modernizacja  Wałbrzyskiej i budowa obwodnicy Świdnicy. Jak podkreślał Ireneusz Pałac, wiele zadań jest bardzo trudnych. – Bliżej ludzi oznacza także bliżej problemów – przywoływał hasło nowej prezydent. Zapewnił, że przekaże wszystkie sprawy swojemu następcy. Będzie nim Marek Suwalski, ekonomista z Przedsiębiorstwa Utylizacji Odpadów „Świdnica”. Ustępujący wiceprezydent zastanawiał się także, co nowa szefowa miasta zrobi z uchwałą dotyczącą odbioru śmieci z nieruchomości niezamieszkałych. – Tu dostaliśmy trochę batów, ale wprowadziliśmy wiele zmian korzystnych dla właścicieli i zarządców. Pani prezydent deklarowała jednak, że anuluje tę uchwałę. Zobaczymy, czy rzeczywiście to zrobi. Ciekawe także, czy zgodnie z zapowiedzią obniżenia opłat za śmieci – zastanawiał się Ireneusz Pałac.

Wojciech Murdzek podsumował także wyniki miejskich spółek – Miejskiego Zarządu Nieruchomości, Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej i Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Jego zdaniem bilans zamknięcia jest dobry, nawet w przypadku krytykowanego MZN-u, który zostaje z 31 milionami złotych nieściągniętych długów czynszowych.

Na zakończenie Wojciech Murdzek zaprosił świdniczan na Świdnicką Kolędę, która w tym roku organizowana jest bez udziału powiatu i gminy Świdnica. Więcej o przedświątecznych wydarzeniach na portalu Swidnica24.pl już niebawem. W niedzielę rozmowa z Wojciechem Murdzkiem o byłych koalicjantach, nowej roli Wspólnoty Samorządowej i byłym sojuszniku – Platformie Obywatelskiej.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułTopole pod topór. Będą nowe drzewa
Następny artykułPark Kasprowicza odnowiony