Strona główna Bez kategorii Skorzystają tylko duże sklepy?

Skorzystają tylko duże sklepy?

15

Sklepy zapłacą niższe podatki od nieruchomości. Dzisiejsza decyzja Rady Miejskiej ma raczej symboliczny charakter, jednak pojawiło się sporo głosów o wyróżnianiu dużych placówek handlowych.

TP__7047

III sesja Rady Rady Miejskiej w Świdnicy

 Dotychczas dla tego rodzaju działalności podatek był identyczny jak dla stacji paliw, banków i salonów gier, i sięgał maksymalnej, przewidzianej prawem stawki 23,03 zł od m2 powierzchni użytkowej oraz 0,89 zł od m2 gruntu. Zmiana dotyczy zrównania stawek w lokalach handlowych ze stawkami w lokalach, w których prowadzona jest inna działalność gospodarcza – odpowiednio 22,35 zł i 0,84 zł. W skali roku po tej obniżce do kasy miejskiej ma trafić o 80 tysięcy złotych mniej. Jak podkreślała radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska, ulga dla małych sklepów będzie praktycznie żadna. – Przy 100 m2 powierzchni to 5 złotych mniej w skali roku. Tak naprawdę ulgę odczują sklepy wielkopowierzchniowe, a nam przecież powinno zależeć przede wszystkim rodzimy, drobny handel – podkreślała. Jej zdanie podzielił radny Jan Jaśkowiak. Jak poinformowała skarbnik miasta, wśród płacących podatki od nieruchomości 30% to małe sklepy, a 70% placówki wielkopowierzchniowe.

Uchwały broniła prezydent Beata Moskal-Słaniewska, mówiąc, że to faktycznie symboliczny gest, ale oczekiwany przez środowisko kupieckie. Zapewniła także, że będzie się włączała w działania ogólnopolskie, zmierzające do tego, by wielkie sieci handlowe zaczęły płacić podatki w Polsce.

Głosowanie pokazało, że nowa prezydent nie ma bezwzględnej większości w radzie  i najprawdopodobniej trzeba się spodziewać, że tej kadencji podział głosów będzie trudny do przewidzenia. Uchwałę o zmianie podatkowej poparło 10 radnych, 4 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

/asz/

Poprzedni artykułSportowa Kolęda z OSiR-em
Następny artykułKoniec historii Galerii 44