Strona główna Bez kategorii Rekordowy rok w strefie

Rekordowy rok w strefie

29

Tak dobrych wyników jeszcze nie było. Od początku roku wydano 65 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie. Jest to rekordowa liczba w historii istnienia WSSE  (dla porównania w całym, najlepszym do tej pory 2008 r. , wydano 37 zezwoleń). W Świdnicy rozbudowały się cztery firmy, dając zatrudnienie blisko 400 osobom.

colgate2

Linia produkcyjna w Colgate-Palmolive. Zdjęcie ilustracyjne

W zamian za przyznaną w tegorocznych zezwoleniach pomoc publiczną, przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 5 tysięcy miejsc pracy i zainwestowanie blisko 5,2 mld złotych. Dotychczasowe inwestycje w Strefie warte były 17,9 miliarda złotych. Na koniec III kwartału w strefowych firmach zatrudnionych (na etatach) było ponad 39 tysięcy osób.

– Zazwyczaj jest tak, że inwestorzy ubiegając się o zezwolenie na działalność w specjalnej strefie ostrożnie składają deklaracje – podkreśla  wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik – a w efekcie inwestycji powstaje realnie więcej miejsc pracy. Widać to m.in. w wałbrzyskiej strefie: deklarowane i wpisane do zezwoleń na działalność było 25 tysięcy miejsc pracy, w rzeczywistości jest ich 39 tysięcy.

Wałbrzyska strefa w 2014 roku powiększyła się. Pod koniec kwietnia „INVEST-PARK” wzbogacił się o ponad 330 ha we Wrześni oraz Nowej Rudzie, a w maju o 150 ha w 12 miejscowościach. Powstały także trzy całkiem nowe lokalizacje: w Kobierzycach (dolnośląskie), Otmuchowie i Grodkowie (opolskie). W sumie WSSE „INVEST-PARK” ma dziś 2649,3 hektarów gruntów inwestycyjnych, z czego 1060 jest wciąż do dyspozycji przedsiębiorców.

W Świdnicy rozbudowały się THT, Elctrolux, Colgate-Palmolive i Nifco.

 

Poprzedni artykułTysiące świątecznych kartek
Następny artykułWygrana bez straty seta