Strona główna Bez kategorii Po roku będą wypłaty?

Po roku będą wypłaty?

12

Niektórzy już dostali zaległe pensje, inni mają je otrzymać wkrótce. Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych udało się wypłacić część zaległych pensji ponad 30 osobom, na należności czeka jeszcze ok. 60 ludzi. Wszyscy to pracownicy PORTA S.A. i Gryphona, firm porzuconych przed rokiem przez właściciela.

Gryphon

Wrocławska PORTA i świdnicki Gryphon produkowały materiały biurowe. Zanim blisko 100 osobowa załoga przekonała się, że to koniec, ludzie pracowali bez wypłat od listopada 2013 do połowy stycznia 2014. Wtedy właśnie prezes Jakub Gieysztor zniknął, a dopiero po interwencji władz miasta pracownicy dostali świadectwa pracy i mogli pójść do sądu z roszczeniami płacowymi. I choć wszyscy szybko dostali wyroki nakazujące natychmiastową wypłatę,  nie zobaczyli ani grosza. Latem została ogłoszona upadłość obu firm, a zarząd przejął syndyk Ryszard Skorupski. Od początku było wiadomo, że od właściciela nie uda się nic ściągnąć. Wrocławska prokuratura wszczęła śledztwo głównie z powodu ogromnych zaległości, jakie Gieysztor miał wobec ZUS. Przez dwa lata nie płacił składek pracowniczych i uzbierało się 800 tysięcy. Śledztwo zostało jednak zawieszone, bo prezes dla policji wciąż jest nieuchwytny.

W znacznej części zobowiązania wobec pracowników, sięgające od 6 do 25 tysięcy złotych, powinien przejąć Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Problemem jednak okazało się udokumentowanie należności. Same wyroki sądu są dla funduszu niewystarczające. Niestety, właściciel nie zostawił żadnych dokumentów księgowych Gryphona. – Zbieranie danych trwało długo, a i tak nie ma wszystkich koniecznych informacji. Jest jednak dobra wola pracowników funduszu, którzy chcą pomóc świdnickiej załodze – mówi syndyk. Na razie udało się zakończyć sprawę wypłat dla PORTA. – W tej firmie były też zatrudnione osoby faktycznie pracujące w świdnickim zakładzie Gryphona . W sumie należności otrzymało już ponad 30 byłych pracowników. Mam nadzieję, że na finiszu jest już także kwestia wypłat dla pozostałych 60 osób.

Nie jest jeszcze znana dokładna data uregulowania należności.

/asz/

Poprzedni artykułWjechał na czerwonym
Następny artykułWygraj bilety na ŚKPR