Strona główna Bez kategorii Dobry rok dla świdnickiej podstrefy

Dobry rok dla świdnickiej podstrefy

14

Blisko 400 nowych miejsc pracy utworzyły w tym roku 4 firmy działające w świdnickiej podstrefie ekonomicznej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Stopa bezrobocia w 2014 spadła poniżej średniej krajowej i wynosi tylko 10,2%. Tak dobre wyniki w powiecie świdnickim odnotowano ostatnio 6 lat temu.

Electrolux3

Hala produkcyjna świdnickiej fabryki Electrolux

–  To przede wszystkim zasługa ożywienia gospodarczego, rozwoju lokalnych i dolnośląskich firm – mówi Tadeusz Kotlarski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy. W samej Świdnicy na zdecydowane obniżenie bezrobocia miały wpływ nowe inwestycje w zakładach strefy ekonomicznej.

Więcej niż deklarowali

2 lipca 2013  ropoczęła się budowa  zakładu produkcyjny firmy THT przy ul. Przemysłowej na ponad 2-hektarowej działce. THT jest jednym z wiodących producentów systemów opakowań dla największych producentów w branży automotive, a także AGD i RTV. Firma od lat zajmuje się kompleksową obsługą innych podmiotów w zakresie projektowania i produkcji opakowań przemysłowych dedykowanych pod ich indywidualne potrzeby. W tej chwili trwa przygotowanie do odbiorów, ale już zatrudniono pierwsze 50 osób. To już o 20 więcej niż zakłada deklaracja.

Prawie dwukrotnie więcej ludzi, niż zakładało zezwolenie, przyjął koncern Colgate-Palmolive.  Deklarował 80, a zatrudnił 150. Zwiększenie załogi wiązało się z nową, istotną dla firmy inwestycją. Po zakończeniu  w sierpniu 2014 roku rozbudowy w świdnickim zakładzie są produkowane płyny do płukania jamy ustnej, a dodatkowo o 30 procent zwiększyła się również produkcja pasty do zębów. Tym samym zakład Colgate-Palmolive w Świdnicy stał się strategiczną fabryką koncernu w Europie.

Bardzo dobry czas

Z nowej inwestycji cieszy się japoński koncern Nifco, który właśnie podwaja załogę. – Jest koniunktura, jest rozwój. To dla nas bardzo dobry czas – zapewniają w świdnickiej fabryce. Przy ulicy Przemysłowej zakończyła się budowa nowej hali o powierzchni 8 tysięcy m2. W tym miejscu będą produkowane m.in. elementy wyposażenia do Porsche. Od kilku miesięcy trwają intensywne przyjęcia nowych pracowników. Załoga jest już większa o 150 osób, a proces jeszcze się nie zakończył.

Dynamiczny wzrost odnotowuje najdłużej działający w świdnickiej podstrefie Electrolux. Produkująca kuchenki firma w tym roku otrzymała kolejne zezwolenie. Nakłady inwestycyjne sięgnęły 11 milionów złotych. Dzięki nowej inwestycji, czyli budowie magazynu wyrobów gotowych wraz z maszynami do pakowania, świdnicki zakład będzie w stanie wyprodukować 1,1 miliona kuchenek. Zatrudnienie znajdzie przynajmniej 30 osób.

Co istotne dla samych pracowników, coraz częściej firmy decydują się na podpisywanie stałych umów. We wszystkich zakładach działających w ramach WSSE „Invest-Park” w tym roku na etatach jest 39 tysięcy osób. Dla samej strefy to rok rekordowy. Wydano aż 65 zezwoleń  na prowadzenie działalności gospodarczej, a przedsiębiorcy zadeklarowali poniesienie 5,2 mld złotych nakładów oraz zatrudnienie minimum 5 tysięcy osób. W dotychczas najlepszym, 2008 roku, zezwoleń było 37.

Świdnica wciąż ma szansę na pozyskanie kolejnych inwestorów. W tym roku przybyły kolejne działki przy ulicach Pogodnej i Stalowej, objęte ulgami specjalnej strefy.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Porządkowanie
Następny artykułPasażer zmarł, kierowca oskarżony