Strona główna Bez kategorii Biskup Dec wycofuje poparcie dla marszu Kaczyńskiego

Biskup Dec wycofuje poparcie dla marszu Kaczyńskiego

46

Ordynariusz diecezji świdnickiej wycofał się z komitetu honorowego „Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów”. To drugi hierarcha kościelny, który rezygnuje z poparcia planowanej na 13 grudnia demonstracji Prawa i Sprawiedliwości.

biskup

Ignacy Dec obok biskupów Wiesława Meringa,  Antoniego Dydycza, Edwarda Frankowskiego i arcybiskupa Wacława Depo kilka dni temu wszedł w skład komitetu honorowego organizowanego przez PiS „Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów”. Demonstracja ma przejść ulicami Warszawy w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Hierarchów ostro skrytykował biskup Tadeusz Pieronek, mówiąc dla IAR: „Biskupom nie wolno pchać się do polityki”, a do tego głosu dołączył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore. Pierwszy wycofał się wczoraj arcybiskup Depo, dzisiaj – jak podaje IAR – także biskup świdnicki.

Pytany dzisiaj rano przez Swidnica24.pl rzecznik kurii świdnickiej ks. Sławomir Marek stwierdził jedynie, że pierwotna decyzja biskupa o udziale w komitecie może ulec zmianie. Z rzecznikiem nie udało się po raz drugi skontaktować. Nie wiadomo, czy to krytyka nuncjusza i rzecznika Episkopatu wpłynęła na zmianę stanowiska świdnickiego biskupa. Ignacy Dec o powodach nie chciał rozmawiać  z Informacyjną Agencja Radiową.

/asz/

Aktualizacja: Ks. Józef Kloch z Episkopatu w oświadczeniu poinformował:  „mając na względzie troskę o budowanie jedności wszystkich Polaków, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla osób zwracających uwagę na przejrzystość działań w polskiej polityce, biskupi, którzy objęli patronatem honorowym marsz organizowany 13 grudnia br. w Warszawie, wycofali się z Komitetu Honorowego tegoż marszu”.

 

Poprzedni artykułCo grają w kinie Cinema 3D?
Następny artykułSudecka Ofensywa tylko w Świdnicy