Strona główna 112 Ucieczka z aresztu

Ucieczka z aresztu [FOTO]

6

Chwile grozy przeżyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Kilka minut po godz. 4 rano, w trakcie osadzania w policyjnym areszcie trzech sprawców przestępstwa, funkcjonariusze zostali zaatakowani przez osadzanych – opisuje Katarzyna Czepil z KPP w Świdnicy. Na szczęście to były tylko ćwiczenia, które w Świdnicy zorganizowano dzisiaj przed południem.

 DSC_6933

Scenariusz przypominał sensacyjny film: Jeden z zatrzymanych zabiera leżący na biurku nóż i grozi jego użyciem, drugi z zatrzymanych obezwładnia policjanta i odbiera mu broń służbową. Trzymając policjanta od tyłu z przyłożoną do głowy bronią dwóch sprawców wychodzi z nim przed budynek komendy, wsiadają do nieoznakowanego radiowozu i odjeżdżają. Trzeciemu z zatrzymanemu nie udaje się uciec. Po szarpaninie  barykaduje się areszcie i bierze funkcjonariusza jako zakładnika – żądając podstawienia samochodu. Do działań zostaje włączony policyjny negocjator, który w zamian za zwolnienie zakładnika, proponuje złagodzenie konsekwencji prawnych. Przedstawione propozycje zostają odrzucone, poczynania sprawcy są bardzo stanowcze. Zagrożone jest życie i drowie zakładnika. Zostaje podjęta decyzja od podstawieniu samochodu , którego żąda sprawca. W momencie gdy sprawca wychodzi z aresztu z zakładnikiem trzymając cały czas nóż przyłożony do szyi, do akcji wkraczają antyterroryści, którzy odbijają zakładnika i obezwładniają sprawcę. O ucieczce z aresztu zostają powiadomione przebywające na terenie Świdnicy patrole straży miejskiej i policji.  Decyzją Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy do działań zostają skierowani funkcjonariusze z oddziałów prewencji. W tym samym czasie do jednostki dociera informacja, iż na drodze krajowej K35 uciekinierzy z zakładnikiem zatrzymują cywilny samochód, z którego wyrzucają kierowcę i odjeżdżają. W celu zatarcia śladów podpalają porzucony cywilny radiowóz. Wezwani na miejsce strażacy gaszą podpalony samochód natomiast ekipa pogotowia udziela pomocy kierowcy, któremu skradziono samochód. Na blokadzie w miejscowości Jaroszów policjanci zatrzymują uciekinierów z aresztu oraz uwalniają zakładnika.

–  To tylko szkolenie, którego celem jest sprawdzenie współdziałania funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy z pozostałymi służbami : Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Miejską oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w zażegnaniu sytuacji kryzysowej zaistniałej na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy – tłumaczy Katarzyna Czepil z KPP w Świdnicy.

/opr. red./

zdjęcia KPP w Świdnicy

 

 

 

 

Poprzedni artykułKonkurs Naturhouse [WYNIKI]
Następny artykułCzołówka z nowym autobusem [FOTO]