Strona główna Bez kategorii Moskal-Słaniewska prezydentem Świdnicy

Moskal-Słaniewska prezydentem Świdnicy [FOTO]

0

Kandydatka SLD wygrała w II turze wyborów z dotychczasowym prezydentem. Wojciech Murdzek szefował Świdnicy przez ostatnie 12 lat. Jak wynika z nieoficjalnych jeszcze wyliczeń, Beata Moskal-Słaniewska zdobyła więcej głosów  niż jej wspierany przez Platformę Obywatelską rywal ze Wspólnoty Samorządowej.

Beata Moskal Słaniewska prezydentem Świdnicy (1)

Wg nieoficjalnych wyników Beata Moskal-Słaniewska zdobyła 56,9% głosów. Uzyskała poparcie 9 716 osób. Wojciech Murdzek otrzymał 7 366 głosów. Kandydatka SLD wygrała 2350 głosami.

WYNIKI OFICJALNE (ZA PKW)

Beata Moskal-Słaniewska KW SLD Lewica Razem – 56,41% – 9 608 głosów

Wojciech Murdzek KWW Wojciecha Murdzka – 43,59% – 7 425 głosów

W pierwszej turze o fotel prezydenta ubiegało się siedmioro kandydatów, żaden nie uzyskał połowy wszystkich głosów. Wojciech Murdzek 31% – 5 939 głosów, Beata Moskal-Słaniewska 28% – 5 323 głosy. W zakończonym dzisiaj o 21.00 głosowaniu większe poparcie zdobyła Beata Moskal-Słaniewska i to ona zostanie prezydentem Świdnicy na kolejne cztery lata. W ostatniej kadencji była radną Rady Miejskiej.

Wkrótce więcej szczegółów.

Na ogłoszenie wstępnych wyników Beata Moskal-Słaniewska ze swoim komitetem wyborczym czekała w kawiarni „Na piętrze”. Nie kryła radości po pierwszych informacjach o zdobytej przewadze. Dziękowała wyborcom, że tak licznie oddali głosy na jej kandydaturę i zapowiedziała, że jak najszybciej zabierze się za zmienianie Świdnicy. Od swojego sztabu dostała tort w kształcie klucza do miasta i bukiet kwiatów

Wojciech Murdzek podczas wieczoru wyborczego Galerii 44 podziękował wszystkim, którzy na niego zagłosowali. Powiedział także, że świdniczanie mogą się wkrótce zdziwić, bo obietnice nie zostaną przez nowa prezydent dotrzymane. Żałował, ze nie otrzymał szansy na kolejne cztery lata, które byłyby ukoronowaniem dobrej passy dla Świdnicy.

Już jutro pierwsza sesja Rady Miejskiej. SLD ma 5 mandatów, Wspólnota Samorządowa 6, po trzy PO i PiS, pozostałe otrzymali kandydaci niezależni. Jakie sojusze zostaną zawiązane i czy przy tym układzie nowa prezydent będzie miała wystarczające poparcie w radzie, trudno dziś wyrokować. Nieoficjalnie mówi się o poparciu PO dla Beaty Moskal-Słaniewskiej.

Wojciech Murdzek pozostanie w samorządzie. 16 listopada uzyskał mandat radnego powiatowego. Mówiło się o egzotycznej koalicji WS-PO-PiS-PSL w Radzie Powiatu, ale po wygranej Beaty Moskal-Słaniewskiej sytuacja może się zmienić. Kto będzie starostą? Nieoficjalnie mówi się, że tego stanowiska chce Platforma. Na co może liczyć Wojciech Murdzek, nie wiadomo. On sam nie złożył dzisiaj żadnej deklaracji, na co liczy.

/asz, tepe/

Poprzedni artykułWybory. Jaka frekwencja po południu?
Następny artykułNie podjęły walki z Jaworem