Strona główna Bez kategorii Hospicjum prawie gotowe, a kontrakt za 2 lata?

Hospicjum prawie gotowe, a kontrakt za 2 lata?

3

Budowane przez Caritas przy udziale środków z budżetu obywatelskiego Hospicjum im. św. Ojca Pio jest już na finiszu. – 11 lutego 2015 roku chcemy poświęcić ten obiekt i jak najszybciej przyjąć chorych  – mówi ks. Jan Gargasewicz. Nie ma jednak szans na to, by pobyt pacjentów był finansowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowe kontrakty na opiekę hospicyjną i długoterminową na Dolnym Śląsku będą zawierane dopiero w II połowie 2016 roku.

hospicjum 5

Budowa stacjonarnego hospicjum przy ul. Przyjaźni w Świdnicy była zwycięskim projektem I budżetu obywatelskiego. Po głosowaniu mieszkańców z budżetu miasta Caritas otrzymał 2 miliony złotych. – Planowaliśmy, że inwestycja zamknie się w kwocie 4,5 miliona złotych, ale już wiemy, że będzie co najmniej 5 – mówi dyrektor ks. Gargasewicz. Dodaje, że większość środków została już wykorzystana. – Dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego mogliśmy ten obiekt przygotować szybciej, ale plany mieliśmy już znacznie wcześniej i na pewno byśmy je zrealizowali – zapewnia. – Potrzeba na takie miejsce jest ogromna, nie ma dnia bez pytań, kiedy już będzie otwarte.

W adaptowanym przy ulicy przyjaźni budynku będzie 8 miejsc dla osób terminalnie chorych i ponad 30 opieki długoterminowej. – Zapewnimy najwyższy standard. Pokoje są 2-osobowe z łazienkami, przystosowanymi w części hospicyjnej do wjazdu łóżek. Każda cześć ma swój gabinet lekarski i pielęgniarski. Przygotowujemy również kaplicę, którą wyposażą ze swoich środków duchowni diecezji świdnickiej – mówi ksiądz dyrektor. Termin ukończenia formalnie przewidziany jest na 31 grudnia 2015 roku, ale jak zapewnia ks. Gargasewicz, pacjenci mają być przyjmowani wcześniej.

Problemem jest jednak finansowanie. – Wiemy już na pewno, że nie będzie wcześniejszych konkursów z NFZ – z żalem przyznaje dyrektor. – O finansowanie będziemy mogli się ubiegać dopiero w II połowie 2016 roku. Na pewno jednak pacjentów przyjmiemy wcześniej. Ten obiekt nie może stać pusty.

Najprawdopodobniej opłaty będą konieczne. Jakie? Tego w tej chwili ks. Gargasewicz nie potrafi oszacować. Liczy na wsparcie miasta, jednak prezydent Wojciech Murdzek deklaracji o współfinansowaniu nie złożył.

W Świdnicy od podstaw hospicjum buduje także Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Obiekt powstaje przy ulicy Leśnej.

/asz/

Poprzedni artykułGrali piłkarze ze Świdnickiej Ligi Halowej
Następny artykułWażne przed II turą wyborów w Świdnicy