Strona główna Bez kategorii Deszcz nagród, pieśni i manifestacja

Deszcz nagród, pieśni i manifestacja [FOTO/VIDEO]

0

96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się w Świdnicy okazją do wręczenia tytułów, odznaczeń i nagród dla osób szczególnie zasłużonych dla miasta. Lista była tak długa, że uroczystość w teatrze przedłużyła się o ponad pół godziny, co z kolei wymusiło zmiany na ostatnim, widowiskowym akcencie obchodów. Malowniczy pochód pod wodzą marszałka Piłsudskiego (w tej roli Zbigniew Curyl, dyrektor MDK) ku zaskoczeniu świdniczan formował się dwukrotnie.

Manifestacja na Rynku w Świdnicy
Manifestacja na Rynku w Świdnicy

Przy niemal pełnej sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury kilkanaście osób zostało w sposób szczególny wyróżnionych za swoje działania na rzecz miasta. Bohaterką wieczoru była Teresa Słupianek, nauczycielka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 10, a przede wszystkim harcerka, znana kilku pokoleniom świdniczan. To dla niej przygotowano specjalny fotel, który posłużył głównie do złożenia licznych bukietów od wdzięcznych przyjaciół i samorządu miejskiego. Rada Miejska  w czerwcu tego roku podjęła uchwałę o przyznaniu Teresie Słupianek tytułu Honorowego Obywatela Świdnicy.

Honorowy Obywatel Świdnicy Teresa Słupianek
Honorowy Obywatel Świdnicy Teresa Słupianek

Dzisiaj harcmistrzyni odebrała pamiątkową statuetkę z rąk przewodniczącej RM Joanny Gadzińskiej i prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka. Teresa Słupianek dziękowała za tytuł i podkreśliła, że Świdnica pozwoliła realizować jej marzenia. Jak zaznaczyła, największą radością zawsze była dla niej praca z dziećmi. Bukiet róż otrzymała również od Piotra Pamuły, komendanta Hufca ZHP, który  dziękował przede wszystkim za jej starania, dzięki którym hufiec nosi od lat godną nazwę Szarych Szeregów. Teresa Słupianek jest ósmym Honorowym Obywatelem Świdnicy. Pierwszy tytuł w 2002 roku otrzymał Claus Wilhelm Hoffmann- były burmistrzowi Biberach (Niemcy). W tym gronie są także ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, biskup Ignacy Dec, Stanisław Kotełko i ks. Jan Bagiński.

Jan Górski, Maria Skiślewicz, Andrzej Andrzejewski, Sobiesław Nowotny, Lucyna Malinowska, Janina Kocemba-Koehler
Jan Górski, Maria Skiślewicz, Andrzej Andrzejewski, Sobiesław Nowotny, Lucyna Malinowska, Janina Kocemba-Koehler

Od 2012 roku Rada Miejska przyznaje również tytuły Zasłużonych dla Miasta Świdnicy. W tym roku zostali nimi: Andrzej Andrzejewski – artysta i sportowiec, Lucyna Malinowska – działaczka społeczna i nauczycielka, Janina Kocemba-Koehler – nauczycielka, promotorka kultury i była poseł, Jan Górski – muzyk, kompozytor, pedagog, Mirosław Sośnicki – pisarz, Sobiesław Nowotny – historyk i Maria Skiślewicz – choreograf i pedagog. Na uroczystości zabrakło Mirosława Sośnickiego. W imieniu wyróżnionych Sobiesław Nowotny dziękował za to, że miasto doceniło humanistów.

Podczas uroczystości zostały również wręczone odznaczenia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Medal Pro Patria za krzewienie patriotyzmu otrzymał ks. infułat Kazimierz Jandziszak. Odznaczenia przyznano również Tadeuszowi Łyżwie, Marianowi Kowalikowi i Tadeuszowi Borowskiemu.

Po raz kolejny prezydent Świdnicy nagrodził osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla kultury i zachowania dziedzictwa. Dotychczas takimi wyróżnieniami zostało uhonorowanych 58 osoób. We wtorkowy wieczór do zaszczytnego grona dołączyli:

Jan Tomasz Adamus  za autorską koncepcję i realizację Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego (otrzymał 4.000 zł brutto),

Tomasz Hrynacz  za twórczość literacką i udział w animacji środowiska literackiego Świdnicy (otrzymał 4.000 zł brutto).

Mateusz Stefanowski  za wzorową postawę, jaką wykazał się przekazując Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy znaleziony przez siebie skarb – 841 zabytkowych, srebrnych monet (otrzymał 3.900 zł brutto).

Wieczór w teatrze zakończył program muzyczny. Szczególnie niecierpliwie świdniczanie czekali na rzęsiście oświetlonym Rynku na ostatnie atrakcje Święta Niepodległości. Jeszcze podczas uroczystości w sali teatralnej harcerze, tancerze z Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz muzycy Świdnickiej Orkiestry Dętej uformowali pochód, na czele którego pojawił się marszałek Piłsudski w bryczce. Gdy wszyscy ruszyli, spontanicznie dołączali widzowie. Jednak na krótko, bowiem pochód został uformowany na potrzeby realizowanego na świdnickim Rynku programu telewizyjnego. Manifestacja ostatecznie przeszła wokół Rynku pod tablicę upamiętniającą Józefa Wybickiego około 19.30, a na finał mieszkańcy obejrzeli taneczny pokaz „Kręgu” i prezentacje laserowe na ścianach kamienic.

Agnieszka Szymkiewicz

zdjęcia Tomasz Pietrzyk


 

 

Poprzedni artykułRekordowy Bieg Niepodległości [FOTO/VIDEO]
Następny artykułDzień Niepodległości w piłkarskim wykonaniu [FOTO]