Strona główna Bez kategorii Aula I LO wreszcie do remontu

Aula I LO wreszcie do remontu

4

W maju tego roku została zamknięta ze względu na sypiący się sufit. Do końca 2015 roku ma być jak nowa. Największa w Świdnicy sala widowiskowa, wybudowana już po wojnie przy obecnej siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego doczeka się gruntownego remontu. Powiat właśnie ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy.

aula 4

Liczący ponad 100 lat budynek I LO został rozbudowany przez Rosjan. Właśnie tutaj po II wojnie światowej mieścił się Dom Oficera Armii Czerwonej. Część poniemiecka jest w znakomitym stanie, natomiast rosyjska – w opłakanym. Dach auli został źle zaprojektowany i wykonany. Wystarczy nawet nieduży deszcz, by doszło do przecieków. 19 maja tuz przed próbami widowiska z udziałem dzieci spadła podsufitka. Ze względu na stan zagrożenia sala na 600 miejsc została zamknięta.

aula 7

W poprzednich latach powiat przymierzał się do remontu, ale do niego nie doszło. Dzisiaj urzędujący jeszcze starosta Zygmunt Worsa tłumaczy, że środki będą pochodzić z dawnego funduszu ochrony środowiska, czyli z obowiązkowych opłat środowiskowych przedsiębiorców. Rocznie powiat z tego tytułu od województwa otrzymuje około 1,3 miliona złotych. – Zdecydowaliśmy, że sfinansujemy remont w trzech transzach do 2017 roku, ale prace wykonawca zakończy do 31 grudnia 2015 – mówi starosta.  Na ten cel przeznaczono  2,7 miliona złotych, jednak Worsa liczy na znacznie niższą cenę po przetargu. W auli ma być wymieniony dach, wszystkie instalacje. Remont przejdzie także wnętrze obiektu. Wyposażenie – nowe fotele i nagłośnienie – zostanie kupione osobno.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułJaka to będzie końcówka roku dla Polonii-Stali?
Następny artykułLaury dla „szóstki”