Strona główna Wydarzenia Świdnica Uczczą pamięć powstańców

Uczczą pamięć powstańców

0

1 sierpnia na świdnickim Rynku w Świdnicy zorganizowali żywą lekcje w historii w 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W najbliższy piątek kombatanci i młodzież wraz z zaprzyjaźnionymi stowarzyszeniami i szkołami po raz drugi oddadzą hołd powstańcom. 3 października mija 70. rocznica podpisania kapitulacji.

PW 6

1 sierpnia na Rynku m.in. powstał mural. 3 października w rocznice zakończenia powstania zaplanowano  koncert.

Powstanie Warszawskie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona. Walki trwały 63 dni. – Zawsze pamiętamy o rocznicy wybuchu, rzadko wspominamy zakończenie powstania. Chcemy to zmienić – mówi radny Tadeusz Grabowski, opiekun środowisk kombatanckich w Świdnicy.

3 października w auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. L.Różyckiego w Świdnicy przy al. Niepodległości 11 wystąpi seminaryjny zespół The Clouds. Po koncercie wszyscy uczestnicy są zaproszeni do wspólnego śpiewania powstańczych piosenek. Początek spotkania o 18.30.

Organizatorzy: młodzież, Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy, Państwowa Szkoła Muzyczna w Świdnicy, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i radny Tadeusz Grabowski.

 

Poprzedni artykułPomóż w zbiórce żywności
Następny artykułNa ważny temat: Po II edycji budżetu obywatelskiego