Strona główna Bez kategorii Sto siedemdziesiąt lat z koleją

Sto siedemdziesiąt lat z koleją

8

Archiwalne widokówki, stare rozkłady jazdy pociągów, bilety kartonikowe, mapy, czapki i inne eksponaty związane z koleją będzie można podziwiać na ekspozycji w świdnickiej wieży ratuszowej. Pomysłodawcą wystawy jest Andrzej Deska – na co dzień pracownik świdnickiej Informacji Turystycznej, a prywatnie także miłośnik kolei.

Zagórze ŚląskieWidokówka pochodzi ze strony www.dolny-slask.org.pl

Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko – Jaworskie” zaprasza wszystkich miłośników kolei oraz pasjonatów lokalnej historii na wystawę upamiętniającą 170 – lecie uruchomienia połączenia kolejowego z Jaworzyny Śląskiej do Świdnicy oraz 110 rocznicę uruchomienia linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny Zdroju. Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na niedzielę 5 października na godzinę 14:00 na I piętrze wieży ratuszowej w Świdnicy. Otwarciu towarzyszyć będzie krótka prezentacja dotycząca historii linii kolejowych przebiegających przez Świdnicę w wykonaniu autora wystawy oraz przedstawicieli Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego.

Na wystawie podziwiać będzie można archiwalne widokówki przedstawiające nie tylko dworce i przystanki kolejowe, ale także imponujące mosty i wiadukty położone na nieczynnej obecnie linii do Jedliny Zdroju. Oczywiście nie zabraknie starych rozkładów jazdy, biletów kartonikowych, map, czapek, i innych eksponatów związanych z koleją. Zwiedzający wystawę będą także mogli poczuć się jak maszynista prowadzący pociąg, a to za sprawą nagrania video przedstawiającego przejazd z Mościska Dzierżoniowskiego do Świdnicy, które będzie wyświetlane na jednym z monitorów w Wieży Ratuszowej. Nagranie powstało dzięki uprzejmości jednego z partnerów wystawy – samorządowej spółki przewozowej Koleje Dolnośląskie S.A., obsługującej przewozy pasażerskie m.in. na linii z Legnicy do Kamieńca Ząbkowickiego i dalej w kierunku Kłodzka i Kudowy Zdroju – zapowiada organizator.

Swoje zbiory i eksponaty na wystawę udostępnili również Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Portal Świdnica – Moje Miasto, Sowiogórskie Bractwo Kolejowe, oraz Pan Adam Pacześniak z Wrocławia.

Wystawa potrwa do 31.10.2014 roku, wstęp dla odwiedzających jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich w godzinach pracy Wieży Ratuszowej od wtorku do piątku od 10:00 do 18:00, w soboty i niedziele od 10:00 do 20:00.

Poprzedni artykułBokserskie święto w Galerii Świdnickiej
Następny artykułPosłanka ze Świebodzic „skasowała gest Kaczyńskiego”