Strona główna Bez kategorii Kto robi politykę?

Kto robi politykę?

115

Kapituła Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie na wniosek Dolnośląskiego Oddziału Okręgowego PCK nadała wyróżnienie prezydentowi Świdnicy, Wojciechowi Murdzkowi. Temu wyróżnieniu ostro sprzeciwił się powiatowy zarząd PCK i przypomina, że PCK jest organizacją apolityczną. Takiego odznaczenia nie przyznaje się za pełnione stanowiska. Prezesem oddziału rejonowego PCK w Świdnicy jest Henryk Rataj, szef powiatowych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

PCK

Srebrna Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym osobie, która zasługuje na szczególne uznanie ze strony PCK ale nie jest członkiem i działaczem Polskiego Czerwonego Krzyża – tłumaczy Rafał Holanowski, prezes Dolnośląskiego Zarządu Okręgowego PCK we Wrocławiu oraz Jerzy Gierczak, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Okręgowego PCK.

To duży honor dla mnie – mówił Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dziękował za wyróżnienie podczas wtorkowego, 21 października, wręczenia odznaki.

Tymczasem po wręczeniu wyróżnienia rejonowy oddział PCK w Świdnicy wydał specjalne oświadczenie. Jego treść publikujemy poniżej.

Oświadczenie Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża

w Świdnicy w sprawie nadania odznaczenia PCK

dla Pana Prezydenta Wojciecha Murdzka

W imieniu zarządu Oddziału PCK w Świdnicy, oświadczam, że nasz oddział nie wnioskował o odznaczenie dla Pana Prezydenta Wojciecha Murdzka. Odznaczenie to zostało nadane z pominięciem aprobaty naszego zarządu i bez przeprowadzenia stosownych konsultacji, mających na celu przedstawienie ewentualnych zasług dla Odznaczonego na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża, a w szczególności dla rodzimego, świdnickiego oddziału. Co więcej, nie zostaliśmy poinformowani o nadaniu takiego odznaczenia, a także nie dysponujemy uzasadnieniem, które wskazywałoby, że Pan Prezydent ma szczególne zasługi na rzecz szerzenia idei czerwonokrzyskiej.

Pragniemy przypomnieć, iż Polski Czerwony Krzyż jest organizacją apolityczną i takie odznaczenia powinny być przyznawane za szczególną pracę na rzecz organizacji, a nie ze względu na pełnioną funkcję, jaką jest stanowisko Prezydenta Miasta.

Prezes Oddziału Rejonowego

Polskiego Czerwonego Krzyża

w Świdnicy

Henryk Rataj

Tymczasem w sierpniu 2014 r. z pismem w sprawie odznaczenia zwrócił się do prezydenta Dolnośląski Zarząd PCK:

Polski Czerwony Krzyż Dolnośląski Oddział Okręgowy we Wrocławiu

Szanowny Panie Prezydencie,
Mamy zaszczyt i przyjemność poinformować Pana, że Dolnośląski Oddział Okręgowy Czerwonego Krzyża wystąpił do Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie z wnioskiem o nadanie wyróżnienia w postaci Srebrnej Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża.
Srebrna Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym osobie, która zasługuje na szczególne uznanie ze strony PCK ale nie jest członkiem i działaczem Polskiego Czerwonego Krzyża.
Prosimy o wyznaczenie w miesiącu październiku dogodnego dla Pana terminu kiedy przedstawiciel władz PCK uroczyście wręczy Panu przedmiotowe Odznaczenie.
(dane kontaktowe)

Z wyrazami szacunku

Jerzy Gierczak                     Rafał Holanowski
dyrektor                             prezes
Dolnośląskiego Oddziału Okręgowego             Dolnośląskiego Zarządu Okręgowego

Polskiego Czerwonego Krzyża             PCK we Wrocławiu

Poprzedni artykułŚwidnickie muzeum za pół ceny
Następny artykułDerby rządzą się swoimi prawami…