Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Honorowi i zasłużeni dla gminy Świdnica

Honorowi i zasłużeni dla gminy Świdnica

1

Katarzyna Bajorek będzie kolejną osobą z tytułem Honorowego Obywatela Gminy Świdnica. Tytuł odbierze w przeddzień 96-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 10 listopada 5 kolejnych osób zostanie wyróżnionych tytułami Zasłużony dla Gminy.

Katarzyna Bajorek

Katarzyna Bajorek

Decyzję o przyznanie wyróżnień podjęli radni podczas LXII sesji Rady Gminy Świdnica. W dotychczasowej historii gminy Świdnica tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świdnica przyznano 16 razy. Po praz pierwszy w 1998 r. dla ówczesnego Kanclerza Niemiec, zasłużonego dla Pojednania Europejskiego Helmuta Kohla. W gronie Honorowych Obywateli Gminy Świdnica znajdują się m.in. Tadeusz Mazowiecki, były premier RP, Śp. Freya von Moltke, Śp. Ks. Prałat Bolesław Kałuża, Maria Skiślewicz, Zygmunt Worsa. Tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świdnica nadaje się osobom, które przez swoją działalność w szczególny sposób zasłużyły się dla gminy Świdnica.

 W tym roku Rada Gminy Świdnica, przyjmując stosowne uchwały postanowiła uhonorować tytułami:

Honorowy Obywatel Gminy Świdnica – Katarzynę Bajorek, mieszkankę miasta Świdnica, nauczyciela muzyki gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I stopnia im. L. Różyckiego w Świdnicy.

Zasłużony dla Gminy Świdnica – Jana Pawlicę z Mokrzeszowa, Rozalię Kułakowską z Mokrzeszowa, Jerzego Banasika z Wiśniowej, Tomasza Michalskiego z Burkatowa oraz Józefę Juszczak z Lutomi Górnej.

 Katarzyna Bajorek z ogromną pasją zaszczepia w dzieciach wrażliwość na drugiego człowieka, muzykę oraz kulturę, zwłaszcza polską. Od ponad 14 lat z sukcesem przygotowuje uczniów do udziału w prestiżowym międzynarodowym konkursie pianistycznym „Concours Musical De France” w podparyskim Saint-Maur-des-Fosses, którego laureatkami są także mieszkanki gminy Świdnica (Barbara Kuś, Natalia Król, Sylwia Prygoń, Angelika Ślęzak).. Z ogromnym zaangażowaniem i pasją promuje gminę Świdnica podczas wydarzeń na terenie gminy, spotkań miast partnerskich Lampertheim (Niemcy), Maldegem (Belgia), czy też historycznych wydarzeń w Krzyżowej – Mszy Świętej Pojednania (12.11.1989) i jubileuszu tego wydarzenia XX lat później (12.11.2009), będąc współodpowiedzialną za opracowanie i wykonanie oprawy muzycznej. Od ponad 33 lat dba o piękno i śpiew podczas każdej liturgii i nabożeństwa w parafii św. Anny w Grodziszczu. Przez ten okres aż 5 pokoleń mieszkańców gminy Świdnica poznało w naszej gminie piękno muzyki organowej i gry na fortepianie – mówiła podczas sesji wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, wnioskodawca nadania tytułu Honorowy Obywatel Gminy Świdnica dla Katarzyny Bajorek.

 Tytuł Zasłużony dla Gminy Świdnica nadawany jest na podstawie uchwały Rady Gminy za wybitne zasługi w działalności, kulturalnej, społecznej, gospodarczej, sportowej lub innej, które mają szczególny charakter i prowadzą do rozwoju gminy i rozsławienia jej imienia. Mogą go otrzymać mieszkańcy gminy Świdnica na wniosek władz gminy, organizacji społecznych, politycznych po ocenie Kapituły.

Od roku 2002 na wniosek różnych organizacji i instytucji nadano ogółem 72 tytuły „Zasłużony dla Gminy Świdnica”. Po raz pierwszy tytuł wręczono Cecylii Pączek, długoletniej sołtys wsi Boleścin.

 Odznaczenia zostaną wręczone  podczas uroczystej akademii organizowanej z okazji 11 Listopada zaplanowanej na 10 listopada 2014 r. o g. 18.00 na świetlicy w Mokrzeszowie.

/UG Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułKuchenne Rewolucje w Starym Browarze
Następny artykułSukces lekkoatletów z Gimnazjum nr 4