Strona główna Temat dnia Kręcili film o japońskim dyplomacie

Kręcili film o japońskim dyplomacie

1

 W Jaworzynie Śląskiej na terenie węzła kolejowego oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku przez pięć dni powstawały zdjęcia do filmu fabularnego pod tytułem „Persona non grata”. Film opowiada opartą na faktach historię Chiune Sugihary – japońskiego dyplomaty, zwanym często “japońskim Schindlerem”, który w czasie II Wojny Światowej ratował Żydów przed zagładą, pomagając im w opuszczeniu terenów okupowanych przez nazistów.

muzeum Jaworzyna

Akcja filmu rozgrywa się w różnych miejscach ówczesnej Europy, jednak całość zdjęć ma być realizowana w Polsce, w tym między innymi w Jaworzynie Śląskiej. W filmie zagrają znani polscy aktorzy, między innymi Zbigniew Zamachowski, Borys Szyc i Agnieszka Grochowska. Film jest produkcji japońskiej, natomiast realizacją zajmuje się polska firma Akson Studio Sp. z o. o.

“Persona non grata” to kolejny film, którego ujęcia kręcone są w jaworzyńskich plenerach. W sierpniu ubiegłego roku w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz na bocznicy prowadzącej z Jaworzyny Śląskiej do Pastuchowa realizowano zdjęcia do filmu „Letnie Przesilenie” produkcji firm Prasa i Film (Polska) i Sunday Filmproduktions GmbH (Niemcy). Akson Studio wykorzystywało także plenery w Świebodzicach do serialu „Czas Honoru” i filmu „Miasto 44”.

/UM Jaworzyna Śląska, opr. red./

Poprzedni artykułPobili „bo tak”
Następny artykułNauczyciele świętują