Strona główna Bez kategorii Co dalej z basenem letnim?

Co dalej z basenem letnim?

6

Jaki los czeka świdnicki basen letni? Przekonamy się o tym za około 2 – 3 tygodnie. Wtedy będzie bowiem znana koncepcja architektoniczna dla tego terenu. Miasto jak również Świdnickie Forum Rozwoju, którego projekt przebudowy świdnickiego basenu letniego zyskał najwięcej głosów w tegorocznym budżecie obywatelskim, ma sporo pomysłów, jak powinno wyglądać to miejsce rekreacji.

basen2

W ubiegłym tygodniu do mediów trafiły „wytyczne” Świdnickiego Forum Rozwoju do projektu przebudowy basenu letniego mieszczącego się przy ulicy Śląskiej. – Świdnickie Forum Rozwoju od samego początku ma wizję przebudowy obiektu przy ulicy Śląskiej – zapewnia Marcin Paluszek prezes ŚFR i dodaje. – Widzieliśmy podobne obiekty w Polsce i za granicą, rozmawialiśmy przez kilka miesięcy z mieszkańcami Świdnicy prowadząc na ulicach miasta kampanię na rzecz tego projektu w budżecie obywatelskim, więc mamy też informację czego oni oczekują. Na bazie tego wszystkiego powstał ten wstępny dokument z propozycjami.

Według stowarzyszenia nie ma potrzeby równania basenu z ziemią i chce wykorzystać obecne niecki do montażu instalacji ze stali nierdzewnej. ŚFR ma pomysł, aby obiekt był dostępny przez cały rok, dlatego na terenie basenu powinno stanąć nieduże saunarium zewnętrzne, z możliwością zaczerpnięcia kąpieli w udostępnionej jednej niecce nawet w zimie. Świdnickie Forum Rozwoju chciałoby, aby przy Śląskiej powstało boisko do siatkówki plażowej, siłownia z saunami, czy tor do skimboardingu.

Czy miasto weźmie pod uwagę „wytyczne” ŚFR do przebudowy basenu letniego? Czy władze Świdnicy mają inny pomysł na zagospodarowanie terenu przy ulicy Śląskiej? Czy projekt miasta zostanie poddany pod konsultacje społeczne? Między innymi o to zapytaliśmy zastępcę prezydenta Świdnicy Ireneusza Pałaca (na zdjęciu).

Ireneusz PałacModernizację basenu otwartego traktujemy, jako ważny element całościowej koncepcji zagospodarowania terenów sportowych. Dlatego nie powinien on być projektowany w oderwaniu od planów związanych z innymi obiektami: przystosowaniem hali lodowiska do funkcji hali widowiskowo-sportowej z utrzymaniem możliwości mrożenia tafli, powstania mniejszego zadaszonego lodowiska, zadaszenia trybun stadionu piłkarskiego, powstania prostej hali treningowej  oraz budowy aquaparku. Jego poprzedni projekt został zanegowany przez większość radnych. Jednak aktualne pozostają aspiracje świdniczan posiadania ośrodka rekreacji wodnej. Dlatego zamierzamy zrealizować go w mniejszej skali, nie budzącej obaw o możliwości finansowania budowy i późniejszego utrzymania.

Wychodząc z takich założeń zleciliśmy wykonanie wstępnej koncepcji architektonicznej, która jest na ukończeniu i zostanie upubliczniona za około 2-3 tygodnie. Koncepcja ta zakłada etapowanie prac i dostosowanie tempa ich realizacji do możliwości budżetu miasta. Wszystko wskazuje na to, że modernizacja basenu będzie pierwszym krokiem, jaki zrobimy.

Członkowie ŚFR, jako wnioskodawcy pomysłu, który wygrał w głosowaniu będą zaproszeni do współpracy przy formułowaniu ostatecznego zakresu prac projektowych. Opracowane przez nich „wytyczne”, co prawda, nie są kompleksową wizją basenu, ale zawierają interesujące, sprawdzone gdzie indziej i nam znane elementy. Jestem przekonany, że znaczna część tych podpowiedzi będzie zrealizowana.

Projekt basenu będzie konsultowany z mieszkańcami, choć jest zbyt wcześnie, aby przesądzić o formie tych konsultacji. Na pewno w dyskusję o tym trzeba będzie włączyć nową Radę Miejską. Od opinii radnych odnośnie metody realizacji  inwestycji w dużej mierze zależeć będzie sposób naszego dalszego postępowania.

tepe

 

 

Poprzedni artykułSzopka ze świdnickimi zabytkami [KONKURS]
Następny artykułDekoria zwycięża w trzech setach