Strona główna Bez kategorii Żywa lekcja historii z „Miastem44”

Żywa lekcja historii z „Miastem44”

2

Nie mogli złapać tchu i wychodzili w milczeniu. Kilkuset młodych świdniczan obejrzało w kinie Cinema 3D” film Jana Komasy „Miasto44”. Seans został zrealizowany w ramach żywej lekcji, na którą zaprosiło IV LO w Świdnicy. – Poruszający film, przerażające sceny, ale trzeba to było pokazać – mówią Julitta i Natalia.

lekcja 4

Liceum wraz z Cinema 3D już po raz czwarty przy okazji filmu traktującego o ważnych wydarzeniach historycznych w dziejach Polski przygotowało niecodzienną lekcję. Młodzież przed seansem czytała fragmenty wspomnień powstańców warszawskich, a gościem specjalnym był świdniczanin, Bogdan Zdrojewski, który jako 12 latek przeżył powstanie w stolicy. – Wszyscy byli pewni, ze powstanie potrwa najwyżej 6-7 dni. Trwało 63. Od euforii i radości ludzie przechodzili do kompletnego zwątpienia i rozpaczy. A dobijała nas świadomość, ze za rzeką stoi armia sowiecka i nic nie robi. Stolica umierała, a oni tańczyli „kazaczoka” – mówił prezes świdnickiego oddziału Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Natomiast  swoimi wrażeniami z planu filmu podzielił się fotoreporter Tomasz Pietrzyk. Wystawę jego zdjęć można oglądać w holu kina.

IV LO do udziału w żywej lekcji zaprosiło także przedstawicieli licznych związków kombatanckich, samorządowców i młodszych kolegów – uczniów Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. – Nowoczesny, trzymający w napięciu film z wykorzystaniem współczesnej muzyki na pewno robi wrażenie na młodzieży – dodają licealistki. – To nasza historia. Bardzo bolesna i bardzo prawdziwie pokazana.

/asz/

Poprzedni artykułEkologicznie w gimnazjach
Następny artykułDroga impreza pod szkołą