Największy w Europie zamek z cegły stoi na wzgórzu nad Nogatem. Jest otoczony murami obronnymi z bramami i składa się z trzech oddzielnych zamków: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego zwanego także Przedzamczem. W ciągu 40 lat do budowy warowni zużyto ok. 12 tys. ton kamieni fundamentowych i 3,5 mln ręcznie formowanych i wypalanych cegieł. Na terenie zamku znajduje się Muzeum. Placówka zgromadziła ponad 40 tys. muzealiów, głównie dzieł rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego.
Na terenie podzamcza odkryjecie także wystawę maszyn oblężniczych. To największa tego typu atrakcja na świecie. Zobaczycie tam m.in. 15-metrową wieżę oblężniczą zaopatrzoną w bojowy kasztel oraz kładkę desantową, ciężki 24-osobowy taran zaopatrzony w 10-metrową belkę okutą żelazną głową. Wszystkie machiny zrekonstruowane zostały na podstawie zachowanych materiałów źródłowych z najwyższą dbałością o szczegóły i przy zastosowaniu oryginalnych średniowiecznych technik rzemieślniczych.
Patrząc na Malbork z lotu ptaka zauważylibyście dużo czerwonych punktów. A to dlatego, że wiele budynków postawiono z czerwonej cegły. Do „czerwonych zabytków” miasta należą, poza zamkiem i murami obronnymi, m.in.: malborski ratusz, Brama Mariacka i Garncarska, wieża ciśnień oraz budynek dworca kolejowego. Warto wybrać się na spacer szlakiem ceglanych zabytków.
Historia
Malborski zamek wzniesiono w okresie od XIV do XV w. W latach 1309–1457 był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, a następnie rezydencją królów Polski. Warownia została zniszczona w czasie II wojny światowej, zrekonstruowana, a w 1949 r. wpisana do rejestru zabytków. Od 1994 r. uznawana jest za pomnik historii. Trzy lata później znalazła się również na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 2007 r. zamek w Malborku w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.
Co można robić w Malborku?
- Zwiedzić Muzeum Zamkowe.
- Zobaczyć wystawę maszyn oblężniczych.
- Spacerować szlakiem czerwonych zabytków Malborka.
Czego nie wolno pominąć?
- Przechadzki bulwarem nad rzeką Nogat.
- Przejażdżki kolejką turystyczną.
- Żuławskiej Wioski Ceramicznej.
Imprezy i wydarzenia
- Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego Malbork.
- Mistrzostwa w Wyścigach Smoczych Łodzi.
- Oblężenie Malborka.
- Magic Malbork – nocne widowisko na Wałach von Plauena, lasery, akrobacje, pirotechnika, efekty świetlne, UV dance, taniec w kulach sferycznych, sieciach, a także na wysokościach.
Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu
- Zamek w Gniewie.
- Atrakcje Tczewa – Muzeum Wisły, zabytkowy wiatrak, ratusz i mury obronne.
- Zamek pokrzyżacki w Sztumie – średniowieczny zabytek jest siedzibą Sztumskiego Centrum Kultury, Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej i Muzeum Kultury Prus Wschodnich.
- Muzeum Stutthof w Sztutowie.
- Krynica Morska – zabytkowa latarnia morska z 1849 r. (na szlaku latarni morskich), port rybacki, pasażerski i jachtowy.
- Kanał Elbląski.
znanenieznane.pl