Strona główna Bez kategorii Świdniczanie nagrodzeni w Czechach

Świdniczanie nagrodzeni w Czechach

1

Podczas polsko-czeskiej gali przedsiębiorczości wyróżniono świdnickie firmy i osobowość. Niedawno w czeskim Trutnovie nie brakowało polskich akcentów. Zorganizowano tam  dwudniową wystawę – Targi Karkonoskie. Wzięło w niej udział 10 firm ze Świdnicy i regionu. Udział w targach był bezpłatny dzięki projektowi pn. „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość”, realizowanego przez Miasto Świdnica. Targom towarzyszyła I edycja polsko-czeskiej Gali Przedsiębiorczości – Trutnowski Smok.

 Trutnov 3

Święto przedsiębiorczości, jako podziękowanie dla prowadzących biznes, jest dla nas bardzo ważne. Miasto bez pracy, które nie wspiera biznesu, to miasto duchów – uważa Ivan Adamec, burmistrz Trutnowa. – Wspólny projekt jest efektem współpracy Świdnicy z Trutnowem, która trwa od lat. Pierwsza gala u czeskich sąsiadów jest formą podziękowania dla przedsiębiorców za wysiłek i współpracę wielu osób – dodaje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, który gościł w Trutnowie.

 Trutnowski Smok, to przedsięwzięcie zainspirowane, organizowanym od lat w Świdnicy, plebiscytem Świdnicki Gryf. W gali wzięło udział ok. 150 przedsiębiorców z Trutnowa oraz 20 ze Świdnicy. Dyplomy, a przede wszystkim statuetki Trutnowskich Smoków wręczono w pięciu kategoriach (produkt regionalny, firma innowacyjna, firma odpowiedzialnego biznesu, najlepsza firma transgraniczna oraz osobowość pogranicza). W dwóch ostatnich kategoriach tryumfowali świdniczanie.

W kategorii „Najlepsza firma transgraniczna” nominowane były: Sonel, Metex i Cloos Polska. Trutnowskim Smokiem uhonorowano firmę Sonel – znanego producenta przyrządów pomiarowych dla elektroenergetyki i telekomunikacji. Przedsiębiorstwo działa w Polsce i za granicą. – Cieszymy się z wyróżnienia tym bardziej, że ten rok jest dla nas szczególny. Obchodzimy 20-lecie istnienia oraz 10 lat obecności na czeskim rynku. Naszą działalność będziemy rozwijać dalej – zapowiada Piotr Pawlik z Sonela.

 W kategorii „Osobowość pogranicza” nagrodę przyznano Ryszardowi Sobańskiemu, prezydentowi Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy. Pod jego kierownictwem Izba nawiązała współpracę z czeskimi instytucjami z otoczenia biznesu i zrealizowała wiele projektów, które mają bezpośredni wpływ na rozwój przedsiębiorczości na polsko-czeskim pograniczu.

To dla mnie duże wyróżnienie i wspaniała nagroda. Traktuję ją jako wyzwanie. 10 lat temu granice zostały dla nas otwarte i coraz więcej nas zbliża. Wiele jest jednak jeszcze do zrobienia, szczególnie w kwestii integracji mieszkańców naszych miast – mówił Ryszard Sobański.

Następnym działaniem z finansowym wsparciem projektu pn „Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość” będzie organizowana w Świdnicy X Jubileuszowa Gala Świdnicki Gryf 2014. Już 17 października 2014 przyznane zostaną nagrody gospodarcze kolejnym świdnickim firmom.

/UM w Świdnicy, zdjęcia Miloš Šálek/

Poprzedni artykułPrzybywa placów zabaw
Następny artykułŚmierć porzuconego psa. Odpowiedź wiceprezydenta