Strona główna Bez kategorii Statuetka za skuteczność

Statuetka za skuteczność

0

Specjalną statuetkę w nagrodę otrzymało Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał ją za wyróżniającą się realizację projektu JEREMIE w regionie i wspieranie z sukcesem lokalnej przedsiębiorczości. Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych powstało z inicjatywy samorządów – w tym Świdnicy.

nagroda

Konrad Jabłoński, prezes SSIG przyznaje, że rzadko które stowarzyszenie w mieście i powiecie świdnickim pozyskuje tyle pieniędzy z Unii Europejskiej. – Od grudnia 2010 roku, zdobyliśmy w pięciu otwartych konkursach aż 20,5 mln zł. Wraz z finansowym wkładem własnym Stowarzyszenia, w wysokości ponad 1 mln zł, pozwoliło to stworzyć fundusz wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw o wartości ponad 21,5 mln zł. Średnio rokrocznie udzielamy wsparcia firmom na kwotę 5,3 mln zł w formie pomocy publicznej, co w praktyce oznacza 1,5% oprocentowanie pożyczek i w dodatku bez jakichkolwiek innych opłat i kosztów – wylicza prezes Jabłoński

Takim konsekwentnym działaniom SSIG zawdzięcza nagrodę Banku Gospodarstwa Krajowego. Wręczono ją podczas specjalnej gali w Warszawie, 19 września.

Jako inicjator i współtwórca stowarzyszenia z ciekawością i życzliwością obserwuję rozwój tej organizacji. Cieszę się, że ten sukces w wymierny sposób wpływa na rozwój Świdnicy. Stowarzyszenie wspiera firmy, które potrzebują kapitału do rozwoju, a w ślad za tym nie tylko idą inwestycje ale również nowe miejsca pracy – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

***

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych jest pionierem wspierania przedsiębiorczości z funduszy JEREMIE, od początku ich wprowadzenia przez samorząd województwa dolnośląskiego. Pierwszy konkurs SSIG wygrało jako jedna z trzech organizacji otoczenia biznesu na Dolnym Śląsku (wszystkie spoza Wrocławia).

Jednym z ciekawszych przedsięwzięć, wspartych ostatnio przez stowarzyszenie jest odnowa gospodarcza i zmiana funkcji poprzemysłowych obiektów dawnych „Magnezytów”. Trwałym kierunkiem inwestowania środków JEREMIE przez stowarzyszenie, stały się zaawansowane technologie medyczne i to zarówno w Świdnicy jak i powiecie świdnickim. Specjalizacją SSIG stało się również wsparcie osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. 37 % (66 firm) – to wsparcie udzielane osobom, które zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy. Ogółem 93% z udzielonych dotychczas pożyczek trafiło do mikroprzedsiębiorstw – zatrudniających mniej niż 10 osób. Wsparcie udzielano również na ciekawe przedsięwzięcia – manufakturę słodyczy Ciukuruku, Salon fiński czy kwiaciarstwo w rynku. 9 mln zł trafiło do przedsiębiorców z samej Świdnicy. Średnia kwota udzielonej pożyczki to 80 tys. zł, maksymalna – 200 tys. zł.
Efektywne działania stowarzyszenia dobrze ilustrują liczby. 1 złotówka składki członkowskiej wpłacanej do stowarzyszenia, dzięki dobrej pracy, powoduje pozyskanie 25 zł z funduszy zewnętrznych, które trafiają do przedsiębiorców.

Poprzedni artykułBudżet obywatelski:Koniec głosowania online
Następny artykuł„Królowa studniówki” na scenie