Strona główna Wydarzenia Świdnica Punkt Zero w punkt

Punkt Zero w punkt

0

Trzydniowa impreza pod nazwą Punkt Zero, która w ostatni weekend miała miejsce w Świdnicy była próbą otwarcia platformy dla różnych dziedzin sztuki.Punkt Zero to cykl rozmaitych działań w skład, których weszły realizacje murali, koncerty, pokazy kina plenerowego, spotkania z twórcami.

PZ

Poprzez pracę warsztatową chcieliśmy również dać szansę mieszkańcom na sprawdzenie swoich sił podczas zajęć improwizacji teatralnej z Oskarem Hamerskim- aktorem Teatru Narodowego w Warszawie- czy fotografii otworkowej prowadzonych przez grupę Polish Obscura. Jednym z kluczowych założeń projektu jest otwarcie przestrzeni wypowiedzi dla lokalnych twórców – mówi Łukasz Podgórski, koordynator projektu.

W ramach działania przez cały weekend w mieście powstawały dwa murale – pierwszy zrealizowany na skrzyżowaniu ul Bohaterów Getta i ul. Teatralnej- wykonał lokalny grafik Kamil Lach. Kolejną pracę w podwórku budynku Sudeckiego Trzeciego Sektora podjęła Lena Czerniawska, wrocławska artystka, asystentka pracowni rysunku kreatywnego we wrocławskiej ASP, prowadząca na Nadodrzu galerię sztuki i kawiarnię Macondo.

Na inauguracji w piątkowy wieczór Paulina Kalinowska zaprezentowała swój autorski projekt, łączący brzmienie z wizualizacjami. Następnie grupa lokalnych muzyków włączyła się do wspólnego grania podczas otwartej sesji jammowej. Wśród nich Witek Kowaliszyn [Tantua] oraz członkowie grupy Lunapark. Wieczór zamknął set DJ’a Gafer 303.

W sobotę w obszarze wieży ratuszowej miała miejsce plenerowa projekcja filmu dokumentalnego pt. ”Podejrzany: Ai Weiwei” duńska produkcja, opisująca postać chińskiego artysty opozycji. Po projekcji całość przeniosła się do Klubu Bolko gdzie za konsoletami stanęli XVOHSOME oraz DJ Krzaq.

W niedzielny wieczór z uwagi na zmianę pogody większość została przeniesiona do sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, gdzie o godz. 18 miało miejsce spotkanie z Oskarem Hamerskim. Następnie wyświetlony został nowy dokument Bartosza Konopki pt. ”Sztuka Znikania” opowiadający historię haitańskiego szamana Amona Fremona, który przed stanem wojennym na zaproszenie Jerzego Grotowskiego przyjechał do Polski. Na finał działania wystąpił duet Teatru Performer- Paweł Dudziński w tańcu butoh w improwizowanym akompaniamencie Roberta Jędrzejewskiego na cello.

Całość działania zrealizowana została we współpracy Kolektywu Zero Point ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury. Kuratorską opiekę nad całością sprawował Łukasz Podgórski.

Poprzedni artykułŚwidnica Cup – święto piłki ręcznej
Następny artykuł„Okiem Młodych” w Cinema 3D