Strona główna Wydarzenia Świdnica „Okiem Młodych” w Cinema 3D

„Okiem Młodych” w Cinema 3D

1

VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” rozpoczyna się już 10 września, projekcją „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego. Zanim jednak Świdnica zamieni się w stolicę kina dokumentalnego, 4 września zapraszamy na przedsmak siódmej odsłony imprezy do świdnickiego kina Cinema 3D.

Sonda o mężczyznach reż  Mateusz Głowacki

Kadr z filmu „Sonda o mężczyznach”

  Podczas tego pokazu przyjrzymy się najnowszej dokumentalistyce z naszego kraju. W czwartkowy wieczór wyświetlimy cztery najciekawsze polskie dokumenty krótkometrażowe ostatnich kilku lat. Natomiast, zaczynając od siódmej edycji „Okiem Młodych”, obok kina polskiego, będziemy prezentować dokumentalne osiągnięcia naszych partnerów z Grupy Wyszehradzkiej – czyli Czechów, Węgrów i Słowaków, zarówno w osobnych sekcjach, jak i w Międzynarodowym Konkursie Szkół Filmowych.

 „3 dni wolności” Łukasza Borowskiego otrzymały nagrodę podczas MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych). Film przedstawia losy Piotra – więźnia, który po 15 latach odsiadywania wyroku wychodzi na przepustkę. W programie znalazł się też zdobywca Nagrody Publiczności podczas lizbońskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych „IndieLisboa” i zwycięzca poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Short Waves”  – „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego – poruszająca i osobista wypowiedź reżysera, który razem ze swoją żoną zmaga się z chorobą ich nowo narodzonego dziecka: bezdechem sennym – nazywanym „Klątwą Odyny”.  „Życie stylem dowolnym” to nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym obserwacyjny dokument Adama Palenty, w którym przyglądamy się niepełnosprawnym sportowcom, startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. „Sonda o mężczyznach”  to komedia dokumentalna, autorstwa znanego świdniczanom Mateusza Głowackiego (Nagroda Publiczności podczas VI „Okiem Młodych” za „Sondę o kobietach”), w której bohaterki opowiadają o meandrach związków, oczekiwaniach wobec partnerów, a przede wszystkim – próbują ustalić, czego tak naprawdę pragną kobiety.

 Partnerem pokazu jest Cinema 3D, a filmy wyświetlimy dzięki uprzejmości producentów: Studia Munka, Wajda Studio oraz autorów – Tomasza Śliwińskiego i Mateusza Głowackiego. Wstęp na pokaz w Cinema 3D jest bezpłatny.

 Tegoroczna odsłona „Okiem Młodych” będzie miała miejsce  w dniach 10-14 września. Na Festiwal zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury (www.sok.com.pl) i Wrocławska Fundacja Filmowa (www.wrocff.com.pl). Więcej szczegółów na temat imprezy: www.okiemmlodych.pl.

 Program pokazu:

“3 dni wolności”, reż. Łukasz Borowski (28 min.)

“Nasza klątwa”, reż. Tomasz Śliwiński (27 min.),

“Życie stylem dowolnym”, reż. Adam Palenta (10 min.)

“Sonda o mężczyznach”, reż. Mateusz Głowacki (30 min.)

 Co: „Okiem Polaków” – pokaz przedfestiwalowy „Okiem Młodych”

Gdzie: Cinema 3D, ul. Westerplatte 29

Kiedy: 4 września 2014, godz. 19:00

Wstęp bezpłatny

Poprzedni artykułPunkt Zero w punkt
Następny artykułPogotowie Ratunkowe taniej i szybciej