Strona główna Bez kategorii Przedwyborcze układanki w Świdnicy

Przedwyborcze układanki w Świdnicy

10

Platforma Obywatelska może mieć poważne problemy z zapełnieniem list kandydatów do Rady Miejskiej Świdnicy i Rady Powiatu. Listy są dziurawe, bo wiele osób wspiera wicestarostę Alicję Synowską i wstrzymuje się z decyzją. Tymczasem konkurencja nie śpi. Obok największych partii do wyborów samorządowych zarejestrowało się w Świdnicy 14 komitetów o zasięgu wojewódzkim i gminnym. W regionie wałbrzyskim w sumie są 293 komitety.

Alicja Synowska7

Rejestracja komitetów, której termin upłynął 8 września, stała się w tej kampanii częścią politycznych rozgrywek. A układanie scenariuszy przypomina coraz bardziej misterną grę. Swoje komitety zarejestrowali obecna wicestarosta Alicja Synowska i obecny prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, choć wciąż wcale nie jest jasne, czy w ogóle z nich wystartują. Alicja Synowska wciąż ma rekomendację struktur powiatowych PO  na prezydenta Świdnicy, Wojciech Murdzek wciąż jest szefem Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej, z której startował w poprzednich wyborach. A dalszy bieg wydarzeń zależy od decyzji władz regionalnych Platformy Obywatelskiej.

Dolnośląska PO przyjęła kurs na popieranie niezwiązanych z partią prezydentów. Pewne jest takie poparcie dla prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Ba, sprawy zaszły dalej, bowiem partia myśli o wystawieniu wspólnych list do Rady Miejskiej Wrocławia razem z Dutkiewiczem. Platforma przymierza się także do poparcia w wyborach niezależnych kandydatów na prezydentów Jeleniej Góry i Legnicy. Oficjalnie o Świdnicy na razie nie mówi, ale zakulisowe rozmowy trwają. Trudno mieć co do tego wątpliwości w świetle dotychczasowego milczenia prezydenta Murdzka, który nie informował nawet o tym, czy zamierza kandydować na prezydenta. W rozmowie ze Swidnica24.pl stwierdził, że decyzja o ponownym starcie jest pewna. Nie wie natomiast jeszcze, czy będzie kandydował ze swojego komitetu, czy komitetu Wspólnoty Samorządowej (której jest szefem). Uważa także, ze współpraca z PO jest naturalna.

Na ewentualność utraty poparcia Platformy zabezpieczyła się Alicja Synowska. Świdnicka wicestarosta od dawna mówiła wprost o swoich wyborczych zamiarach. Opowiedziała się po stronie przewodniczącego struktur wojewódzkich PO, Jacka Protasiewicza w jego starciu o przywództwo z Grzegorzem Schetyną i wydawało się, że jej pozycja w partii stała się bardzo silna. Została m.in. kandydatką do Parlamentu Europejskiego, szybko uzyskała także rekomendację struktur powiatowych Platformy na prezydenta Świdnicy. Zarząd i Rada Regionu PO wciąż jednak zwlekają z ostateczną rekomendacją. Decyzja – tak czy nie – ma zapaść 15 września.

Jeśli Alicja Synowska nie dostanie poparcia i wystartuje z własnego komitetu, PO w Świdnicy i powiecie będzie miała poważne problemy. Ich zwiastun pojawił się już  8 września podczas posiedzenia Rady Powiatu PO, na której rekomendowano kandydatów do rad gmin i Rady Powiatu. Na liście do Rady Miejskiej w Świdnicy jest tylko kilka osób, do Rady Powiatu trochę ponad połowę.

– Sprawa nie jest ostatecznie zamknięta. Ze względu na duże prawdopodobieństwo startu Alicji Synowskiej w wyborach samorządowych z własnego komitetu, część wspierających obecną wicestarostę osób rezygnuje z ubiegania się o mandat z komitetu PO.  W tej chwili nie chcę mówić o liczbach, ale konieczne są uzupełnienia zarówno do Rady Powiatu, jak i Rady Miejskiej Świdnicy – mówi szef struktur powiatowych PO, Robert Jagła. Na razie jednak nie zgadza się na podanie nazwisk. – Do Rady Miejskiej z naszej listy nie będzie kandydował także obecny szef klubu radnych PO Wiesław Żurek, który założył własny komitet. Naszą rekomendację do RM Świdnicy otrzymali m.in. obecna przewodnicząca Joanna Gadzińska, Krzysztof Grudziński, Grzegorz Szwegler, pracownik OSiR-u i Marcin Gałuszka, asystent poseł Teresy Świło. Listy chcemy uzupełnić w ciągu 2 tygodni.

 Alicja Synowska odmawia komentarza w sprawie list kandydatów.

Termin zgłaszania kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmików upływa 7 października. Wybory 16 listopada.

***

Komitety wyborcze ze Świdnicy:

KWW Tadeusza Grabowskiego

KWW Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej

KWW „Razem”

KWW Świdnickie Forum Rozwoju

KWW Alicji Synowskiej

KWW Mieszkańców Okręgu Wyborczego nr 7 z ulic: Basztowa, Boczna

KWW Wojciecha Murdzka – Wspólnota Samorządowa

KWW Andrzeja Protasiuka z Osiedla Młodych

KWW Jana Jaśkowiaka

KWW Przyjazne Miasto Świdnica

KWW Wiesława Żurka Moja Dzielnica

KWW Elżbiety Dudziak

KWW „Niezależni” Zdzisława Natanka

KWW Dariusza Stachurskiego

/asz/

 

 

Poprzedni artykułI liga piłki ręcznej: Na inaugurację z Ostrovią!
Następny artykułFestiwal Subkultur z gwiazdą