Strona główna Bez kategorii Po raz czwarty parowozy olśniły widzów

Po raz czwarty parowozy olśniły widzów [FOTO]

1

Ponad 15 tysięcy widzów podziwiało w miniony weekend wspaniale odrestaurowane i w pełni sprawne – po parą – parowozy z Polski i Czech. Na niezwykłą galę już po raz czwarty do jaworzyny Śląskiej zaprosiło Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Dla samego muzeum były to dni szczególne – placówka świętowała jubileusz 10 lecia, a pół wieku pracy zawodowej obchodził jeden z najpopularniejszych jaworzyńskich kustoszy – Zbigniew Gryzgot.

gala03

W Jaworzynie stawiły się załogi: z  Brna (KPKV – parowóz 213.901), Wolsztyna (Parowozownia Wolsztyn – parowóz Ol49-59, Pyskowic (TOZKiOS – parowóz Ty42-24),  Hradca Kralove (parowóz 464.008), Jaromierza (parowóz 423.0145)  oraz Chabówki (parowóz OKz32-2 z). Obowiązki gospodarza pełniła jaworzyńska lokomotywa parowa TKt48-18.

Na widzów czekało moc atrakcji. Mogli oglądać przygotowanie lokomotyw do jazdy – nawadnianie, nawęglanie, smarowanie oraz oczyszczanie. Nie zabrakło jazd manewrowych, a prawdziwą gratką okazał się sobotni przejazd wszystkich lokomotyw na stację w Jaworzynie Ślaskiej. Program uzupełniły wernisaż wystawy malarstwa Jarosława Jaśnikowskiego „Podróże po alternatywnym świecie”, spektakl i prezentacje multimedialne.

zdjęcia Sylwester Bartczak

Poprzedni artykułCały Dolny Śląsk dziękował za plony [FOTO]
Następny artykułUtonął w Bystrzycy