Strona główna Bez kategorii PO poprze Murdzka, Synowska startuje sama

PO poprze Murdzka, Synowska startuje sama

43

Rada Regionu Dolnośląskiego Platformy Obywatelskiej podczas dzisiejszego głosowania we Wrocławiu miażdżącą przewagą głosów zadecydowała o poparciu w jesiennych wyborach na stanowisko prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka ze Wspólnoty Samorządowej. Rekomendowana przez radę powiatową partii Alicja Synowska ogłosiła  po tej decyzji, że nie zrezygnuje ze swoich planów i będzie się ubiegała o szefowanie miastu z własnego komitetu. Może za to zapłacić wyrzuceniem z partii.

kongres-regionow-9

Ostatnio wydawało się, że drogi prezydentów Świdnicy i Wrocławia rozeszły się, dzisiaj znów grają w tej samej drużynie.

Na zdjęciu poseł PO Marek Łapiński, Rafał Dutkiewicz i Wojciech Murdzek

Taki scenariusz był niemal pewny od kilku tygodni. Spodziewała się go także sama Synowska, która założyła własny komitet wyborczy i przygotowała własną listę kandydatów do rad powiatu i miasta. Oficjalnie do ostatniej chwili twierdziła, że wierzy w poparcie  regionu PO. Wątpliwości co do nowego scenariusza nie miał natomiast Wojciech Murdzek, który mówił, że koalicja Wspólnota-PO jest faktem od dawna. Poparcie dla prezydenta Świdnicy jest jednak wynikiem koalicji dolnośląskiej Platformy z Rafałem Dutkiewiczem, prezydentem Wrocławia. Niejako „w pakiecie” z nim są bezpartyjni kandydaci z Legnicy, Świdnicy i Jeleniej Góry. Jeszcze bardziej niż w Świdnicy sytuacja jest kuriozalna w Jeleniej Górze, gdzie PO poprze bezpartyjnego Marka Obrębalskiego, który w 2010 roku przegrał z Marcinem Zawiłą, obecnym prezydentem Jeleniej Góry z ramienia PO. Zawiła podobnie jak Alicja Synowska wystartuje z własnego komitetu. Co PO będzie miała z poparcia Murdzka? Chodzi o miejsca w sejmiku dolnośląskim. Prezydent nie wystartuje i oficjalnie poprze kandydatów PO.

Zarząd Regionu niemal w pełnym składzie (15 osób) rekomendował Radzie Regionu podjęcie uchwały o poparciu w wyborach Wojciecha Murdzka. Wstrzymał się tylko Robert Jagła, świdnicki poseł i szef struktur powiatowych PO. Pytany, dlaczego nie zagłosował przeciw – skoro wcześniej poparł Synowską – odparł, że to jest gra zespołowa. Rada Regionu uchwałę o poparciu Murdzka podjęła 54 głosami za przy 14 przeciw i 5 wstrzymujących się. Alicja Synowska miała podczas posiedzenia wystąpienie, w którym zapowiedziała, że nie zmieni planów i na prezydenta Świdnicy wystartuje z własnego komitetu. Niestety, nie udało nam się z obecną wicestarostą skontaktować.

Za decyzję o stracie z własnego komitetu Alicji Synowskiej grozi wydalenie z partii. Dolnośląski szef PO, Jacek Protasiewicz publicznie oświadczył, że będzie przekonywał Radę Krajową, by nie wyrzucała świdniczanki z Platformy. Przypomnijmy, Alicja Synowska była pierwszą osobą z powiatu świdnickiego, która otwarcie poparła Jacka Protasiewicza w starciu o przywództwo na Dolnym Śląsku z Grzegorzem Schetyną. Ta lojalność, jak się okazało, nie miała większego znaczenia w politycznej grze.

Agnieszka Szymkiewicz

 

Poprzedni artykułPoranne pociągi do Wrocławia z opóźnieniem
Następny artykułNapisz o Powstaniu Warszawskim