Strona główna Polityka Drużyna Worsy nie boi się długów

Drużyna Worsy nie boi się długów

17

54 kandydatów do Rady Powiatu wystawia Komitet Wyborczy Wyborców Wspólny Powiat, którego liderem jest obecny starosta Zygmunt Worsa. Jak podkreślał podczas dzisiejszej prezentacji swojej drużyny, to głównie osoby bezpartyjne, gotowe na współpracę z innymi ugrupowaniami. Ambicją Wspólnego Powiatu jest 7 mandatów i stanowisko starosty dla lidera. Ambicją jest także realizacja wielu inwestycji, które – mimo wprowadzonego niedawno programu naprawczego – mogą być zdaniem Worsy swobodnie przeprowadzone w nowej kadencji.

Wspólny Powiat 1

Przed rokiem Zygmunt Worsa po wielu latach odszedł ze Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej, zabierając ze sobą większość radnych (z 12 w Radzie Powiatu zostało trzech ze Wspólnoty Samorządowej). Już wtedy nie krył zamiaru utrzymania władzy w kolejnej kadencji. Dziś w jego komitecie są 54 osoby, każdy okręg został „obstawiony” podwójnie. I tak Okręg nr 1 – Świdnica – to 20-tu kandydatów, z Edmundem Frączakiem na jedynce, Okręg nr 2 – Żarów, Jaworzyna, Marcinowice – 10 osób z Zygmuntem Worsą , Okręg nr 3 – Strzegom – 8 osób z Waldemarem Sarlejem, Okręg nr 4 – 6 osób z Kazimierzem Goździejewskim  i Okręg nr 5 – Dobromierz, Świebodzice – z Darią Kurek na czele.

Z tego komitetu startuje z dwójką na liście świdnickiej wicestarosta Alicja Synowska, która po odmowie rekomendacji z swojej partii (PO) skorzystała z miejsca u obecnego szefa (startuje także z własnego komitetu na prezydenta Świdnicy). Na listach Wspólnego Powiatu są m.in. byli i obecni dyrektorzy – Bogusław Wojskowicz (były dyrektor II LO w Świdnicy), Bogusław Wojtal (były szef Aresztu Śledczego), dyrektorka świdnickiego ZUS -u Dorota Kamińska czy Leszek Loch (dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei); była trenerka Pawła Fajdka – Jolanta Kumor, zastępca ordynatora pediatrii świdnickiego szpitala  Marian Koźbiał czy Stanisław Gabryś – właściciel Muzeum Broni i Militariów. Pełna lista na stronie internetowej wspolnypowiat.org.

Starosta do największych osiągnięć  swoich i kilku osób z listy zaliczył budowę tzw. łącznika do autostrady, poprawę stanu dróg powiatowych, coraz lepszą kondycję szpitala Latawiec i budowę nowej siedziby pogotowia ratunkowego. Wspólny Powiat chce doprowadzić do licznych inwestycji, m.in. doposażenia szpitala, modernizacji szkół ponadgimnazjalnych i rozbudowy bazy sportowej oraz dokończenia remontów dróg.  Zygmunt Worsa zapewnił, że powiat stać będzie na wszystkie te zadania, a sytuację finansową powiatu określił jako dobrą. Oburza się na słowa, że powiat stoi na granicy bankructwa – To demagogiczne hasło powtarzane z uporem przez radnych Kuca (SLD, przyp. red.) i  Etela (radny Wspólnoty Samorządowej, przyp. red.)! O bankructwie nie ma mowy. Płacimy wszystkie długi (których jest 71 milionów złotych), nie zalegamy z pensjami i  rachunkami. Jedynym problemem okazał się nowy sposób obliczania stosunku wydatków bieżących do dochodów bieżących. Niekorzystny wskaźnik wymusił opracowanie programu naprawczego, ale on ma naprawdę kosmetyczny charakter – przekonywał. Przypomnijmy, program naprawczy zakłada m.in. obniżki płac kadry kierowniczej w starostwie  i diet radnych, a także cięcia w oświacie. Program wejdzie w życie w 2015 roku.

Ostatecznie kandydaci muszą się zarejestrować do 7 października. Wybory samorządowe 16 listopada.

/asz/

 

Poprzedni artykułPuchar Polski w Kłodzku: Gospodarz obiektu zabrał głos
Następny artykułMKS w środku stawki [FOTO]