Strona główna Bez kategorii Świdnica ma szansę na więcej

Świdnica ma szansę na więcej

2

Budowa dużej obwodnicy miasta, lepsze połączenie kolejowe z Wrocławiem, rewitalizacja trenów zdegradowanych – te projekty, warte kilkaset milionów złotych, znalazły się na liście zadań kontraktu terytorialnego. W ostatniej chwili wpis uzupełniony został o dalszą renowacje kompleksu Kościoła Pokoju w Świdnicy (wspólnie z Kościołem Pokoju w Jaworze). Wczoraj oficjalnie zarząd województwa podpisał stanowisko do negocjacji z rządem na realizację priorytetowych zadań dla Dolnego Śląska z udziałem środków unijnych i rządowych. Mowa w sumie o 20 miliardach złotych.

pieniadze
Lista projektów została podzielona na kilka zakresów tematycznych. Wśród nich znalazły się między innymi: transport, środowisko i bezpieczeństwo, szkolnictwo wyższe, edukację, rewitalizację, a także ochronę zdrowia i sport. Największe zadanie, związane ze Świdnicą, opiewa na 600 milionów złotych. Za te pieniądze ma być wybudowana obwodnica Wałbrzycha, przebudowane 10 km krajowej 35-tki między Słotwiną a Świebodzicami (do czterech pasów) i duża obwodnica Świdnicy. Chodzi o południowo-zachodnie obejście miasta o długości 13,6 km, z ponad 20-toma obiektami inżynieryjnymi i czterema pasami ruchu. Droga pozwalałaby na niemal zupełne wyeliminowanie ruchu ciężarowego. Obwodnica ma się zaczynać przed Słotwiną, biec przez Witoszów w kierunku Modliszowa, dalej za Jakubowem, między Świdnicą i Boleścinem i włączać się do krajowej 35-tki za Pszennem. Rozwiązywałaby kwestie nadmiernego ruchu przez ulicę Zamenhofa, Esperantystów i Westerplatte w kierunkach: Wrocław, Dzierżoniów.

Stanowisko Negocjacyjne: lista projektów

Niemal w ostatniej chwili dopisano 40 milionów złotych na dalszą rewitalizację kompleksów Kościołów Pokoju w Świdnicy i Jaworze. Wcześniej w dziale kultura znajdowała się jedynie wrocławska Hala Stulecia. – Zdaję sobie sprawę, że przed nami jeszcze długa droga, bo przecież są to dopiero propozycje do rozmów z rządem na temat podziału środków na lata 2014-2020. Jestem jednak optymistą i wierzę, że uda się kontynuować – prowadzone od ponad dwudziestu lat – prace konserwatorskie. Obecnie przygotowujemy się do rozpoczęcia projektu obejmującego swoim zakresem nie tylko kościół, ale i jego otoczenie w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 – 2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 – 2014, a kontrakt terytorialny jest dla mnie dobrym prognostykiem na przyszłość – mówi ks. Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelickiej w Świdnicy.

Dla Świdnicy ma znaczenie także inwestycja, dotycząca modernizacji linii kolejowej 174 z budową łącznicy w Jaworzynie Śląskiej. Niewykluczone, że uda się skorzystać z pół miliarda złotych, zapisanych na odnowienie terenów zdegradowanych.

Stanowisko zarządu jest punktem wyjścia do negocjacji z rządem. Efekty powinny być znane jesienią. Kontrakt terytorialny jest tylko jedną z możliwości sięgania po środki unijne.

/asz/

 

Poprzedni artykułPolityczna Strefa Płatnego Parkowania
Następny artykułPamiętają o powstańcach