Strona główna Temat dnia Santa Porta poświęcone

Santa Porta poświęcone [FOTO]

0

Mierzące sześć metrów wysokości szklane drzwi poświęcone. Uroczystość zgromadziła około dwustu wiernych.

SANTA_PORTA (15)

Porta Santa są dopełnieniem zrealizowanej w 2010 roku inwestycji miejskiej polegającej na zagospodarowania przestrzeni placu Jana Pawła II. Jednocześnie tworzą one spójną całość z odsłoniętym w maju 2014 roku pomnikiem papieża sfinansowanym przez mieszkańców Świdnicy uczestniczących w publicznych zbiórkach oraz wpłat darczyńców.

SANTA_PORTA (1)

Poświęcenia Santa Porta dokonał biskup świdnicki Ignacy Dec

Forma dzieła nawiązuje do konkretnych wydarzeń historycznych, gdy Jan Paweł II w 1999 roku otwierał Święte Drzwi w rzymskich bazylikach. – Tematyką płaskorzeźb jest obecność Boga w historii. W ich kompozycji wykorzystano zasadę zbieżności, paraleli. Na jednym skrzydle umieszczono kluczowe sceny z Nowego Testamentu. Drugie skrzydło przedstawia ich istotny, pierwotny związek z ludzkim życiem. Jest także akcent nawiązujący do historii i tożsamości naszego miasta – mówił Wojciech Murdzek podczas uroczystości.

SANTA_PORTA (14)

Autorem pomnika i szklanych drzwi jest artysta rzeźbiarz – Jarosław Wójcik. Przy tworzeniu Porta Santa posłużył się unikalną, opracowana przez siebie metodą odlewu płaskorzeźb z grubego szkła. – Według naszej wiedzy, dotychczas w Polsce nie wykonywano elementów o tak dużej powierzchni – mówi Monika Żmijewska, asystentka prezydenta.

Poprzedni artykułSportowe centrum oficjalnie otwarte [FOTO]
Następny artykułUwaga: Zmiana rozkładu jazdy MPK