Strona główna Bez kategorii Podziel się krwią w Świdnicy

Podziel się krwią w Świdnicy

5

W środę, 27 sierpnia w ramach kampanii sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché oraz Polskiego Czerwonego Krzyża – „Zbieramy Krew dla Polski”, mieszkańcy Świdnicy będą mogli oddać krew.

 Zbieramy krew dla Polski1

Już po raz siódmy Grupa Muszkieterów organizuje wraz z PCK kampanię z zakresu honorowego krwiodawstwa. W jej ramach prowadzone są w całej Polsce zbiórki krwi oraz akcje edukacyjne. Krew można oddawać w specjalnych ambulansach RCKiK, które pojawią się na parkingach przy supermarketach Intermarché i Bricomarché w 146 miejscowościach. Z kolei w 19 miastach zorganizowane zostaną kampanie edukacyjne, mające na celu zwiększenie wiedzy na temat wartości zdrowego stylu życia oraz promocję honorowego krwiodawstwa.

Pobór krwi w Świdnicy odbędzie się w środę 27 sierpnia. Krew będzie można oddawać w godz. 10:00‑14:00 w ambulansie RCKiK, który stanie przed supermarketem Intermarché zlokalizowanym przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 2.

 Krew będzie mógł oddać każdy, kto ma nie mniej niż 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, w tym aspiryny. Z kolei w dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie obfitego śniadania i wypicie dużej ilości płynów. Niezbędne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

 Ambulans RCKiK, który stacjonować będzie przed sklepem Intermarché w Świdnicy podobnie jak w innych miejscowościach, które odwiedzi, zaopatrzony będzie w specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi. – Personel medyczny wykonujący zabiegi w ambulansach RCKiK będzie korzystał z takiego samego jednorazowego sprzętu, jak przy pobieraniu krwi w szpitalach oraz przychodniach. Nie należy obawiać się również samego zabiegu: ból ukłucia jest znikomy, a niepożądane objawy po poborze krwi praktycznie nie występują. Przeciwnie, warto mieć na uwadze, że każdy litr krwi jest na wagę złota – zaznacza dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

 Każdy, kto zdecyduje się na oddanie krwi, uzyska bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Wśród krwiodawców rozlosowane zostaną również profesjonalne apteczki samochodowe. Poborowi krwi w Świdnicy towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, a wśród nich konkurs plastyczny. Wszyscy chętni będą mogli otrzymać również bliższe informacje oraz materiały na temat honorowego krwiodawstwa w specjalnym punkcie „Zostań Krwiodawcą – Ratownikiem”.

 Honorowy patronat nad tegoroczną edycją akcji „Zbieramy krew dla Polski” objęło Narodowe Centrum Krwi. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości polskiego społeczeństwa na temat honorowego krwiodawstwa, propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz zachęcenie Polaków do dzielenia się bezcennym darem życia. Od początku istnienia inicjatywy Grupie Muszkieterów oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi udało się zebrać ponad 9 tys. litrów krwi, co pozwoliło na przeprowadzenie ponad 10 000 zabiegów i operacji ratujących życie. Tegoroczna kampania potrwa do 26 września.

Poprzedni artykułWypadek w kamieniołomie
Następny artykułKolejna zmiana ruchu na ul. Bystrzyckiej