Strona główna Bez kategorii Okiem Młodych: Powalcz o cenne nagrody!

Okiem Młodych: Powalcz o cenne nagrody!

0

Grand Prix, czyli 3000 PLN i statuetka „Złotego Oka”, autorstwa Magdaleny i Andrzeja Kucharskich, czekają na zwycięzcę siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Nabór filmów do konkursu trwa jeszcze do 15. sierpnia.  Wyselekcjonowane filmy oceniać będzie profesjonalne Jury – Roman Gutek, Adriana Prodeus i Maciej Drygas.

OM_Jury i laureatka - Marta Prus  fot  Julia Bartosz

Marta Prus, lauretka Grand Prix VI edycji festiwalu

Już po raz trzeci w historii Festiwalu statuetkę dla zdobywcy głównej nagrody przygotuje małżeństwo świdnickich artystów. Magdalena i Andrzej Kucharscy zajmują się prawie każdą dziedziną sztuk plastycznych – malują, rzeźbią i wykonują instalacje. Ich specjalnością jest jednak szkło; statuetka „Złotego Oka” to połączenie szkła artystycznego ze złotym akcentem.

Z okazji obchodów dziewięćdziesięciolecia Lasów Państwowych przyznana zostanie Nagroda Specjalna dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych, którą ufundowało Nadleśnictwo Świdnica.

– Lasy Państwowe mają już 90 lat – czyli niebawem dobijemy do setki. W tym czasie w naszym kraju wiele się wydarzyło: musieliśmy włożyć sporo pracy w odbudowę po wyniszczającej wojnie, czy zmierzyć się z polityką zmieniających się ustrojów, ale wprowadziliśmy też nowe technologie, które służą zarówno leśnikom, jak i samej przyrodzie. Dziś Lasy Państwowe to największy kompleks leśny w Europie, zarządzany przez fachową kadrę. 90 lat to dużo w naszym postrzeganiu czasu, lecz dla drzew to zaledwie jedno pokolenie. Jesteśmy ciekawi, jak i czy młodzi twórcy filmowi są zainteresowani wartościami przyrodniczymi – dlatego zdecydowaliśmy się przeznaczyć nagrodę w wysokości 3000 złotych dla filmu, który takie wartości promuje – mówi Jan Dzięcielski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Świdnica.

Oprócz tego, już po raz drugi obradować będzie Międzynarodowe Jury Młodzieżowe, które również wybierze swojego faworyta. W jego skład wejdzie młodzież z czeskiego Trutnova, niemieckiego Biberach oraz dwójka Polaków – świdniczanie Andrzej Błażewicz i Bartosz Norbert – zwycięzcy konkursu na najlepszą recenzję filmu „Gwizdek”, wyreżyserowanego przez Grzegorza Zaricznego. Nagrodę, którą przyzna Międzynarodowe Jury Młodzieżowe, ufundowała Teresa Świło, polityk, przedsiębiorca i działaczka samorządowa, posłanka na Sejm VII kadencji. – Cieszy mnie, że mogę wesprzeć właśnie tę grupę społeczną. Młodzi ludzie powinni mieć szansę do wyrażania swojego zdania – mówi Teresa Świło.

OM_2014_plakat_nabór

Jak co roku, swój ulubiony film wybierze też festiwalowa publiczność. Fundatorem Nagrody Publiczności jest Liga Kobiet Polskich, koło w Świdnicy.

Tegoroczna edycja imprezy będzie miała miejsce w dniach 10 – 14 września. Formularz zgłoszeniowy do konkursu, regulamin i wszelkie szczegóły dostępne na www.okiemmlodych.pl.

Na VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

Poprzedni artykułDarmowy elementarz
Następny artykułDotarli na Jasną Górę