Strona główna Bez kategorii Mała obwodnica gotowa. Kiedy otwarcie?

Mała obwodnica gotowa. Kiedy otwarcie? [FOTO]

25

Po ponad trzech latach od wbicia pierwszej łopaty nareszcie zakończyły się prace przy budowie małej obwodnicy Świdnicy. Są już pozytywne opinie ze Straży Pożarnej i policji. – Czekamy na ostatnią, kluczową, o którą zwróciliśmy się do nadzoru budowlanego. Mam nadzieję, że otrzymamy ją do 15 sierpnia. Wówczas od razu drogę otwieramy dla ruchu – zapewnia Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

obwodnica 8

Trasa łączy drogę krajową nr 35 (Wałbrzych-Świdnica) z drogą wojewódzką nr 382 (Świdnica-Strzegom) od Słotwiny do ronda Solidarności. Budowa 3,2 km odcinka z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach trwała rekordowo długo. Najpierw zbankrutował jeden z wykonawców, później nadeszła sroga zima, wreszcie okazało się, że samo DSDiK nie zadbało na czas o  zgodę na włączenie do drogi krajowej i o kolejną zgodę – na przebudowę linii energetycznej nad trasą. Koszt inwestycji, realizowanej z budżetu województwa i funduszy europejskich (dotacja to 14.720.449,65 zł), wzrósł z 22 do aż 35,6 miliona złotych). Dyrektor zapewnia, że DSDiK więcej już nie zapłaci, ale i nie będzie kar za opóźnienia dla wykonawcy (Polimex-Mostostal).

Wokół drogi prowadzone są ostatnie prace, jednak sama trasa jest już gotowa. Kierowcy powinni być zadowoleni, bo jedzie się komfortowo. Choć to niewielki odcinek, który nie rozwiąże problemów z tranzytowym ruchem przez samo miasto, ma jednak ogromne znaczenie. Po uruchomieni tej trasy status drogi wojewódzkiej straci ulica Sikorskiego. Przejmie ją miasto i będzie mogło wspólnie z gminą Świdnica  rozpocząć długo oczekiwaną modernizację najbardziej zniszczonego odcinka: od zjazdu do Parku Handlowego do ronda Solidarności. Projekt od dawna jest gotowy, są także pieniądze  na ten cel.

obwodnica 13

Mała obwodnica jest również ważnym fragmentem planów całościowego odciążenia miasta od ciężkiego transportu. Z myślą o przyszłości powstało na małej obwodnicy rondo, przez które kierowcy za kilka lat mają wjeżdżać do Słotwiny, i dalej do Świdnicy. Rondo nabierze sensu po gruntownej przebudowie drogi krajowej nr 35 na odcinku do Świebodzic. Około 10 kilometrowy odcinek będzie miał zupełnie nowy przebieg. Krajówka zostanie odsunięta o ok. 200 metrów w kierunku Modliszowa. Przed Słotwiną powstanie zjazd na zachodnio-południową obwodnicę miasta, która pozwoli całkowicie ominąć miasto  (przebieg przez Modliszów, Jakubów za Pszenno). Duża obwodnica będzie mierzyła kilkanaście kilometrów. Inwestycja jest realna, bowiem została ujęta w kontrakcie terytorialnym dla województwa dolnośląskiego. To spis najważniejszych zdań w skali Dolnego Śląska, które mają zostać sfinansowane ze środków Unii Europejskiej i rządu. Na przebudowę 35-tki, budowę obwodnic Świdnicy i Wałbrzycha nasze województwo chce pozyskać 600 milionów złotych. Negocjacje z rządem rozpoczną się za kilka tygodni. Jeśli wszystko się powiedzie, jest szansa, że kolejne strategiczne dla Świdnicy drogi powstaną do ok. 2020 roku. O ile oczywiście będzie zgoda na ich sfinansowanie, a w trakcie realizacji nie dojdzie do takich opóźnień, jak przy budowie zaledwie 3 km małej obwodnicy.

/asz/

Poprzedni artykułSkazana za znęcanie się nad dziećmi
Następny artykułŚwięto folkloru rozpoczęte [FOTO]