Strona główna Bez kategorii Dzielnica Czterech Generałów na Osiedlu Młodych?

Dzielnica Czterech Generałów na Osiedlu Młodych?

15

Po 22 sierpnia będzie wiadomo, jakie projekty znajdą się na liście do głosowania w ramach II edycji budżetu obywatelskiego. Zgłoszono 99 pomysłów. Mimo że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, pierwsi autorzy promują swoje projekty. Jednym z nich jest utworzenie „Dzielnicy Czterech Generałów”. Pomysł Świdnickiego Forum Rozwoju  łączy edukację i zabawę, a dotyczy Osiedla Młodych.

plakat tło2

Często świdniczanie mieszkający przy swoich ulicach nie bardzo wiedzą, kim są patroni ulic na których mieszkają. Warto promować polskich bohaterów narodowych, szczególnie tych, którzy walczyli o naszą wolność w trakcie powstań i zrywów narodowych. Czterej wielcy bohaterowie czterech wielkich powstań są patronami sąsiadujących ze sobą ulic: Jakub Jasiński- Powstanie Kościuszkowskie, Marian Langiewicz- Powstanie Styczniowe, Józef Bem- Wiosna Ludów, Ignacy Prądzyński- Powstanie Listopadowe – wylicza w projekcie swojego autorstwa Marcin Paluszek. Proponuje, by przy każdej z ulic zasadzić dęby, upamiętniające generałów i umieścić stosowne tablice z informacjami.

dzielnica generałów
Autor nie chce jednak ograniczać się do aspektu edukacyjnego. – Projekt zakłada budowę placów zabaw w postaci przeszkód wspinaczkowych, ścieżki zdrowia, mini bunkrów, stworzenie placów zabaw w kształcie szańca z murami oraz drewnianymi armatami. Miejsca te mają również za zadanie integrować sąsiadów z pobliskich bloków. Ustawione ławki w półkolach skłaniałyby do rozmów i dyskusji.  Planowane są również toalety dla czworonogów przy każdym skwerze (psie odchody są poważnym problemem na Osiedlu Młodych) – czytamy w opisie zamierzeń. Całość ma kosztować około 180 tysięcy złotych.

/opr. red./

 

Poprzedni artykułŚwidnica między twierdzą a wolnym miastem
Następny artykułKruków wśród najpiękniejszych wsi