Strona główna Magazyn Turystyka Wehikuły czasu już startują z Krasiejowa

Wehikuły czasu już startują z Krasiejowa

0

Na pokład zabierają 55 pasażerów. Odlatują w odstępach 15-minutowych. Pozwalają na poznanie przeszłości człowieka i spojrzenie na wizje związane z przyszłością. Od 28 czerwca z Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie na Opolszczyźnie można m.in. dotknąć prehistorii w najprawdziwszym muzeum przyszłości

Krasiejów

Wyjątkowe muzeum, najbardziej nowoczesna placówka opowiadająca o dziejach człowieka w Europie, to efekt kilkuletniej pracy 17 specjalistów z zakresu różnych dziedzin nauk przyrodniczych, ścisłych, o przeszłości naszej planety oraz konsultantów technologicznych. Na potrzeby wyjątkowej placówki muzealnej zaadoptowano dawny budynek kopalni, który przeistoczył się w centrum podróży w czasie. Futurystyczna zewnętrzna elewacja daje tylko przedsmak wyjątkowej multimedialnej podróży, na jaką od weekendu można się udać z Krasiejowa. – Tak naprawdę Parkiem Nauki i Ewolucji Człowieka uzupełniamy historię o dziejach naszej planety, jaką pomagamy odkrywać w Krasiejowie – wyjaśnia Piotr Lichota, prezes Stowarzyszenia Delta, właściciela interaktywnego muzeum i całego kompleksu edukacyjnego w Krasiejowie. – Do tej pory opowiadaliśmy niezwykłe dzieje dinozaurów i ich protoplastów. Teraz kontynuujemy narrację, która kończyła się 66 milionów lat temu. Na interaktywnej ekspozycji poznajemy niezwykłe dzieje człowieka – od prehistorii po współczesność, a w zasadzie sięgamy nawet do przyszłości, nieco zdradzając już temat kolejnej interaktywnej propozycji, nad jaką pracujemy na Opolszczyźnie. Tym razem będziemy chcieli przedstawić tajemnice Wszechświata i Układu Słonecznego.

Zostań temponautą

Już sama budowa Parku Nauki i Ewolucji Człowieka przedstawia się imponująco. Do stworzenia terminalu, w którym zwiedzający wcielają się w temponautów, czyli podróżników w czasie, zużyto ponad tysiąc ton tłucznia granitowego, 3 tysiące metrów kwadratowych kotki, 5 kilometrów rur instalacyjnych, czy 22 km kabla lanowskiego ethernetowego, zapewniającego działanie wszystkim multimedialnym instalacjom. Między innymi dzięki nim podróż do przeszłości i przyszłości zaczyna się już w holu interaktywnego muzeum. W oczekiwaniu na zaokrętowanie można stanąć oko w oko z tyranozaurem, czy podejrzeć latającego nad głowami nietoperza – wszystko wykorzystaniem z rozszerzonej rzeczywistości. Dla fanów nowych technologii przygotowano także wyjątkowe stanowisko „Future Me”. Dzięki niemu można stworzyć swój własny portret powstały w wyniku zmian ewolucyjnych. Efektami ewolucjonizmu dokonanymi na własnej sylwetce będzie można podzielić m.in. ze znajomymi na Facebooku.

A to dopiero początek przygody… Po zaokrętowaniu na prom kosmiczny zwiedzający udają się na niemal godzinną interaktywną podróż, aby spojrzeć w okna prehistorii. Poznają tam opowieść o początkach człowieka opartą na drzewie filogenetycznym człowieka, które jest pełne ślepych odnóg. Podczas wyprawy w czasie nie zabraknie także możliwości do odkrycia powodu zagłady wielkich dinozaurów, poznania początków dwunożności, przyjrzenia się z bliska pierwszym rodzinom, czy udaniu się na polowanie mamutów.

Pasja odkrywania

Oprócz wystawy głównej przygotowano również multimedialne wystawy dodatkowe. Będzie można podejrzeć rozwój narzędzi, jakie towarzyszyły człowiekowi na przestrzeni tysiącleci, poznać sekrety najstarszej ludzkiej mumii, czy poznać skamieniałe ślady naszych przodków. Fanów technologii z pewnością ucieszy także specjalna wystawa, w której będzie można m.in. sprawdzić, jak wiele łączy nas na przykład z mieszkańcem Alaski.

Dla nauczycieli przygotowano nie lada gratkę. Podczas odwiedzin w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka będą mogli poprowadzić zajęcia w specjalnej multimedialnej pracowni, gdzie przygotują lekcję prowadzoną na gigantycznych rozmiarów ekranach dotykowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, które reagują na ruch, gesty, czy pozwalają na korzystanie z multimedialnych nośników przez kilka osób jednocześnie oraz eksplorację filmów w dwóch i trzech wymiarach. Pierwsze innowacyjne lekcje są już wstępnie zaplanowane na początek roku szkolnego.

JuraPark w Krasiejowie to największy w Europie park tematyczny, w których poznajemy m.in. dzieje dinozaurów, prehistorycznych bohaterów, które zaprzątają umysły poszukiwaczy wiedzy. Każdy okaz, który spotkamy w tym wyjątkowym miejscu, jest rekonstruowany z wyjątkową pieczołowitością według najnowszego stanu wiedzy. Kompleks w Krasiejowie, to niemal 40 hektarów, pełnych wiedzy, zabawy i pasji. Tworzą go dzisiaj także: ścieżka edukacyjna, Prehistoryczne Oceanarium, Pawilon Paleontologiczny, Kino Emocji Cinema 5D, jurajska plaża z miejscem wyznaczonym do kąpieli i ratownikami oraz ogromnych rozmiarów plac zabaw pełen zjeżdżalni, tunelów, z jednym z największych w Polsce małpich gajów. Uzupełnieniem wciągającej podróży w czasie będzie wizyta w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, gdzie podróżując wehikułem czasu odkryjemy niezwykłe dzieje ludzkości, od prapoczątków po współczesność.

Park Nauki i Ewolucji Człowieka w liczbach…

22 km kabla lanowskiego ethernetowego

8 km kabla zasilającego

10 km korytek ozdobnych

30 000 wkrętów różnej wielkości i długości

5 km rur instalacyjnych

500 metrów światłowodu

8 km narożnika elewacyjnego (aluminiowy)

1 000 metrów kw. płytek ceramicznych

3 000 metrów kw. kostki wokół obiektu

1 620 ton tłucznia wapiennego

1 000 ton tłucznia granitowego

142 100 godzin pracy wszystkich członków ekipy budowlanej

17 konsultantów merytorycznych z różnych dyscyplin naukowych i zagadnień technologicznych

3 sale kinowe z megaekranami projekcyjnymi w technologii 3D

13 dedykowanych stref z cyfrowym przewodnikiem

48 komend wypowiadanych przez cyfrowego przewodnika

16 aplikacji na edukacyjnej podłodze interaktywnej

4 modele przodków odkrywanych w lustrze ewolucji

15 gadżetów modyfikujących wygląd autoportretu w aplikacji Future Me

Poprzedni artykułPolonia Świdnica po pierwszym treningu [FOTO]
Następny artykułCzary Penelopy: Wakacyjny deser z porzeczkami