Strona główna Wydarzenia Świdnica Spędź noc w muzeum

Spędź noc w muzeum

2

Wystawy, wykład, spotkania z ciekawymi ludżmi. Wyjątkowo w tym roku zapowiada się Noc Muzealna organizowana przez Muzeum Dawnego Kupiectwa. Noc Muzealną zaplanowano na  piątek, 4 lipca.

Noc Muzealna2

Podczas Nocy Muzealnej będzie można zobaczyć wystawę „Via regia – szlak wędrówki gatunków” przygotowaną przez Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga z Goerlitz w ramach III Saksońskiej Wystawy Krajowej Via Regia – 800 lat na wspólnej drodze. Podstawowym atutem tej historyczno-przyrodniczej wystawy jest to, że jej autorzy Birte Launert i Andrzej Paczos na konkretnych przykładach pokazali przemieszczanie się gatunków oraz ich znaczenie na prastarym, średniowiecznym szlaku handlowym.

Via regia (droga królewska) prowadziła od Santiago de Compostela przez m.in. Frankfurt nad Menem, Erfurt, Lipsk, Görlitz, Wrocław i Kraków, do Kijowa. Wzdłuż szlaku powstawały miasta, klasztory i kościoły, a także koncentrowały się ośrodki handlowe. Okres największego znaczenia via regii przypadł na XIII-XIX wiek. Drogą królewską uczęszczali nie tylko pielgrzymi, kupcy, żołnierze, rzemieślnicy i studenci, transportowano nią surowce, materiały, zboża oraz przepędzano stada bydła. Przemieszczały się różne gatunki zwierząt i roślin, często inwazyjne, zagrażające ludziom, rodzimej florze i faunie oraz uprawom i hodowli. Etapy interaktywnej i multimedialnej ekspozycji są niczym podróż w czasie i przestrzeni: Przez góry i doliny, Taaaka ryba, Niezłe ziółka, Specyfiki, Zarazy, Barwniki, Sukna i jedwabie, Osobliwości, Obce owoce, Exodus wołów, Na celowniku i Podróż na gapę – mówi dr Radosław Skowron, koordynator wystawy.

Początek nocy w muzeum zaplanowano na godzinę 19.00, 4 lipca. Wstęp wolny

Noc Muzealna

 

Poprzedni artykułBudżet Obywatelski – analiza propozycji
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR]