Strona główna Bez kategorii Międzynarodowo na „Okiem Młodych”

Międzynarodowo na „Okiem Młodych”

0

Nowe otwarcie czeka we wrześniu Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, który staje się od siódmej edycji imprezą międzynarodową. W Świdnicy będzie można oglądać najnowsze filmy dokumentalne młodych twórców z Czech, Słowacji i Węgier, a także z Polski.

 Okiem Młodych

W nowym cyklu „Okiem Czechów, Polaków, Słowaków  i Węgrów”, rokrocznie, prezentowany będzie staranny wybór najciekawszego współczesnego kina dokumentalnego jednego z  wymienionych krajów, tworzących Grupę Wyszehradzką. Ponadto, co roku obejrzymy pojedyncze tytuły z pozostałych trzech państw. Zaczynamy od „Okiem Polaków”. W programie sekcji znalazły się m.in.: „Sonda o mężczyznach” Mateusza Głowackiego (laureat Nagrody Publiczności z 2012 r.), „1989” Michała Bielawskiego i „Moje 89 pokolenie” w reżyserii Pawła Joźwiaka-Rodana, w przyszłym roku poznamy świat „Okiem Czechów”. Nowością jest także konkurs dla filmów szkolnych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Podczas specjalnego seansu, festiwalowa publiczność wybierze swojego faworyta spośród dokumentów autorstwa studentów sztuki filmowej. Oprócz nowej sekcji i konkursu, tradycyjnie w programie znajdą się też najlepsze produkcje, prezentowane i nagradzane podczas prestiżowego Planete+ Doc Film Festival.

okiem_mlodych_promo_2 duże

 Trzonem Festiwalu pozostaje konkurs na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, autorstwa twórcy do 30. roku życia z Polski. Znamy już dwoje członków Jury, którzy będą oceniać konkursowe filmy: to Roman Gutek – prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, współzałożyciel firmy Gutek Film i kurator ds. filmu przy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz Adriana Prodeus – dziennikarka i krytyczka filmowa, Stypendystka Fulbrighta na Tisch School of the Arts (NYU) w Nowym Jorku. Na  konkursowe dokumenty organizatorzy czekają jeszcze do 15 sierpnia.

 Na VII edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, która będzie miała miejsce w dniach 10-14 września, zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa.

 Regulamin i formularz zgłoszeniowy do konkursu dostępne na stronie Festiwalu www.okiemmlodych.pl oraz www.sok.com.pl.

 

Poprzedni artykułRusza przebudowa ulicy Pionierów
Następny artykułBędą mieli skatepark