Strona główna Kultura Miasto Dzieci w Stolicy Dziecięcych Marzeń

Miasto Dzieci w Stolicy Dziecięcych Marzeń

14

Tytuł Stolicy Dziecięcych Marzeń zobowiązuje. Nic dziwnego, że Świdnica dołącza w tym roku do grona organizatorów Miasta Dzieci. Projektowi patronują Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i posłanka na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka, którzy odwiedzą małych mieszkańców Miasta Dzieci i porozmawiają z nimi o prawach dziecka.

miastodzieci_Topacz

Dzięki organizacji Miasta Dzieci w Świdnicy zaproponujemy wyjątkowo ciekawe zajęcia dla młodych świdniczan, którzy nie mają możliwości wyjechania na wakacje. Projekt jest też dobrą lekcją ekonomii, współpracy w grupie i pokazaniem, jak wygląda życie dorosłych – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i patron honorowy przedsięwzięcia.

Przy okazji projektu realizowanego wspólnie przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy, miasto Świdnica oraz gminy Świdnica i Jaworzyna Śląska warto przypomnieć, że 4 października 2003 r. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu właśnie w Świdnicy, na swoim pierwszym w historii posiedzeniu poza Warszawą, nadała temu miastu tytuł Stolicy Dziecięcych Marzeń.

Miasto Dzieci organizowane w Świdnicy po raz pierwszy to blisko trzydzieści zawodów, w których nowe doświadczenia będzie zdobywać ponad 600 dzieci. Wśród nich: policjant, dekorator wnętrz, monter, ogrodnik, agent nieruchomości, hotelarz, artysta plastyk, aktor, poliglota, ornitolog, ochroniarz, strażak, pocztowiec, kolejarz, pomocnik w gospodarstwie rolnym, treser psów, fotograf, cukiernik, stolarz, konstruktor, sprzedawca, dentysta, pielęgniarz, filmowiec, dziennikarz, bankowiec, ratownik oraz serwis i sprzątanie. Jak mówią organizatorzy, zawodów przybywa, podobnie jak sponsorów i atrakcji dla dzieci na ich czas „po pracy”.

W ciągu dwóch tygodni od 15 do 24 lipca 2014 r. uczestnicy będą bezpłatnie przebywać na dwóch turnusach na zabezpieczonym terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tam zostaną zarejestrowani w agencji pracy, a następnie – przebywając w Mieście Dzieci przez 6 godzin dziennie – zapoznają się z trzema zawodami w ciągu dnia. Pracując w każdym z nich przez godzinę otrzymają wynagrodzenie w walucie miasta. Następnie podejmą decyzję, czy wydać je na drobne upominki i słodycze, czy oszczędzać przez kilka dni i na koniec kupić sobie wymarzoną zabawkę w Sklepie Marzeń. W trakcie całych warsztatów poznają sposób działania niewielkiego miasta, dostaną zadania, jakie wykonują władze i urzędy, a także nauczą się planowania wydatków, organizacji czasu i pracy w grupie.

Na co dzień zajmuję się w Sejmie sprawami promocji zatrudnienia i rynku pracy, dlatego takie przedsięwzięcia jak Miasto Dzieci, które w formie atrakcyjnej zabawy uczy najmłodszych, jak ważna w życiu jest praca i że żadna praca nie hańbi, są mi szczególnie bliskie – dodaje Izabela Katarzyna Mrzygłocka, posłanka na Sejm RP.

Budżet związany z organizacją Miasta Dzieci szacowany jest na ok. 190 tys. zł. – Źródłami wpływu są środki MOPS ok. 80 tys. zł i ok. 110 tys. zł planowane wsparcie sponsorów, którzy będą organizować poszczególne zajęcia dla dzieci – mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy i dodaje.  – Struktura wydatków: ok. 25 tys. zł to na wydatki osobowe, ok. 30 tys. zł koszty organizacyjne transportów, druków i koszty techniczne. 135 tys. zł bezpośrednio zostanie przeznaczone na półkolonie, w tym posiłki, ubezpieczenia oraz bieżące działania, zakup odpowiedniej ilości sprzętu i zabawek, na które dzieci zapracują. Są to oczywiście kwoty szacunkowe na chwilę obecną mamy deklarację wsparcia sponsorów o wartości 90 tys. zł.

Poprzedni artykułZUS czy OFE? Masz niecały miesiąc na decyzję
Następny artykułTeatr Pinezka w Galerii Świdnickiej