Strona główna Bez kategorii Fuszerka przy malowaniu pasów

Fuszerka przy malowaniu pasów

18

Wszystkie oznakowania poziome na drogach w zarządzie województwa na terenie Świdnicy zostały źle wykonane i zostaną poprawione. Firma, wyłoniona wiosną przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei, namaluje pasy jeszcze raz w ramach tej samej opłaty. Od stycznia najprawdopodobniej obowiązki utrzymania szlaków wojewódzkich w graniach Świdnicy przejmie miasto.

pasy al. Niepodległości

Odmalowane kilka tygodni temu pasy na granitowych nawierzchniach są już niewidoczne.

Wymalowane w czerwcu pasy w wielu miejscach są praktycznie niewidoczne, a największy problem dotyczy przejść dla pieszych. W tej sprawie od lat interpelacje składa radna Beata Moskal – Słaniewska. – Od kilku lat z uporem monituję o jak najszybsze odnowienie po okresie zimowym oznakowania poziomego w wybranych punktach miasta, czyli potocznie mówiąc „zebry”. Mój wybór nie jest przypadkowy – to przejścia dla pieszych położone w miejscach, gdzie natężenie ruchu aut jest duże. Znaczny jest także ruch pieszych – pisze radna. – Każdej wiosny proszę zatem o wywarcie wpływu na zarządcę drogi wojewódzkiej 379, by ten jak najszybciej odnowił przejścia na skrzyżowaniu al. Niepodległości oraz ulic Trybunalskiej i Nauczycielskiej. To między innymi droga do Młodzieżowego Domu Kultury i Szkoły Podstawowej nr 315. Z drugiej strony z przejścia przy Banku Zachodnim korzysta zarówno wielu klientów banku, jak i dzieci idące do Szkoły Muzycznej, osoby, idące do Katedry czy ci, którzy kierują się w stronę Zalewu i obiektów OSiR. W przebiegu drogi 379 znajduje się inne niefortunne przejście – na ulicy Wałbrzyskiej, znów niedaleko szkoły i przedszkola. Niefortunność tych przejść polega na tym, że dotyczą fragmentów ulic, gdzie od lat istnieje nawierzchnia z kostki granitowej. Dotyczy to zarówno ulicy Wałbrzyskiej, jak i alei Niepodległości, ale i ulicy Sikorskiego pomiędzy ulicami Ofiar Oświęcimskich a Letnią czy na ulicy Wyspiańskiego, za Bankiem Zachodnim. W miejscach tych obowiązki zarządcy pełni Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (na drodze wojewódzkiej 379) oraz służby miejskie.

Radna oskarża zarządcę o wyjątkową opieszałość i nieskuteczność. – Tym razem ewidentnie zawinił wykonawca, który zastosował farbę złej jakości. Całe oznakowanie w Świdnicy na drogach wojewódzkich zostanie odmalowane raz jeszcze w sierpniu – zapowiada Leszek Loch, dyrektor DSDiK. – To wyjątkowa sytuacja. Niestety, środków wystarcza nam jedynie na jednorazowe odnawianie oznakowania. Z tych samych powodów nie ma szans na stworzenie trwalszych pasów na przejściach dla pieszych. Dodatkową przeszkodą jest także nawierzchnia z kostki granitowej, na której trudno uzyskać dobry efekt. Wiele samorządów przejęło od nas obowiązki utrzymania dróg wojewódzkich i z własnych środków dokładają do dodatkowych prac.

Świdnica kilka lat temu zerwała umowę z DSDiK ze względu na niekorzystne rozliczenia finansowe. Jak informuje Leszek Loch, prawdopodobnie dojdzie do nawiązania ponownej współpracy. – To na razie nieoficjalna informacja. Niewykluczone jednak, ze miasto będzie chciało przejąc utrzymanie naszych dróg w Świdnicy od 1 stycznia 2015 roku. Jestem przychylny temu pomysłowi – deklaruje.

Poprzedni artykułWolontariusze poszukiwani
Następny artykułZginął motocyklista