Strona główna Temat dnia Czas honoru w Świebodzicach

Czas honoru w Świebodzicach [FOTO]

16

Dwustu członków grup rekonstrukcyjnych, setki statystów, 35 kaskaderów, kilkadziesiąt pojazdów cywilnych i wojskowych z epoki, czołg V Panther i samobieżna mina – pułapka 303 Goliath, ponad 200 sztuk broni, z której zostanie wystrzelone ok. 7000 sztuk naboi, ponad 100 koszul ze spłonkami imitującymi postrzały, 30 kg silikonowego szkła, 500 specjalnych miękkich cegieł – oto, co szykuje się na planie „Czasu honoru – Powstania”, cieszącego się ogromną popularnością i uznaniem serialu TVP2.

czashonoruMaciej Musiał na planie filmu “Czas honoru – Powstanie”

Od 23 czerwca 130-osobowa ekipa „Czasu honoru – Powstanie” przebywa na Dolny Śląsku, a dokładnie w Świebodzicach i Walimiu. Tam realizowane są najbardziej monumentalne i spektakularne sceny walk powstańczych.

Ponad 3,5 ha rozległych pofabrycznych terenów, dzięki wyobraźni i ogromnemu nakładowi pracy scenografów, zamieniło się w warszawskie dzielnice: Śródmieście, Starówkę i Czerniaków z okresu najintensywniejszych bombardowań i walk powstańczych. Podczas zdjęć na Dolnym Śląsku nie zabraknie scen kaskaderskich, pirotechnicznych, pościgów, akcji zbrojnych, strzelanin, napadów, które wymagają intensywnych przygotowań fizycznych aktorów. Jedną z najbardziej efektownych scen będzie wybuch Goliata – miny samobieżnej.

Specjalna seria „Czas honoru – Powstanie” jest powrotem do wydarzeń mających miejsce pomiędzy IV i V sezonem. Cieszący się ogromnym zainteresowaniem temat Powstania Warszawskiego, rozmach inscenizacyjny, poruszający scenariusz i doskonała obsada wróżą powtórzenie sukcesu artystycznego oraz zdobycie uznania widzów tak, jak przy poprzednich sezonach.czas_honoru9

W zdjęciach realizowanych na Dolnym Śląsku biorą m.in.: Jan Wieczorkowski, Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Magdalena Różczka, Karolina Gorczyca, Olga Bołądź, Stefan Pawłowski, Adam Fidusiewicz, Maciej Musiał, Weronika Humaj, Grzegorz Daukszewicz, Krzysztof Chodorowski, Piotr Żurawski, Mariusz Kiljan, Karolina Chapko, Cezary Łukaszewicz.

Autorami scenariusza, tak jak w poprzednich seriach, są Jarosław Sokół i Ewa Wencel. Serial produkowany jest przez Akson Studio na zlecenie TVP2. Reżyseruje go Jan Hryniak, operatorem zdjęć jest Piotr Śliskowski. Premiera „Czasu honoru – Powstanie” już we wrześniu 2014 w TVP2.