Strona główna Wydarzenia Strzegom Będą rzeźbić w granicie

Będą rzeźbić w granicie

2

Już w najbliższą niedzielę, 13 lipca rozpocznie się w gminie Strzegom Biennale Rzeźby w Granicie. Uroczyste spotkanie z artystami, które otwierać będzie plener zaplanowano w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel”. Podczas spotkania zostaną przedstawieni uczestnicy pleneru oraz ich dorobek artystyczny.

rzeźba 4

W tegorocznej edycji tego prestiżowego wydarzenia wezmą udział znani rzeźbiarze z Polski i zagranicy: Martin Kuchar, Marie Seborova, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Adam Wyspiański, Andrzej Szarek, Grzegorz Niemyjski, Zbigniew Frączkiewicz oraz Jerzy Fober, który jednocześnie jest komisarzem tegorocznego pleneru.

Artyści przez pięć tygodni zmagać się będą z granitowymi bryłami, aby ostatecznie wydobyć z nich piękno i przekazać swoją wizję. Zwieńczeniem ich pracy będzie wystawa rzeźb w Strzegomiu, która rozpocznie się 17 sierpnia. Monumentalne rzeźby zdobić będą przestrzeń publiczną Strzegomia przez dwa lata, z miesięczną przerwą jesienią, kiedy to zostaną zaprezentowane we Wrocławiu. Wernisaż wystawy w stolicy Dolnego Śląska zaplanowano na 17 października br.

Oprócz kluczowych wydarzeń biennale, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w dwóch spotkaniach seminaryjnych podczas, których wysłuchają wykładów na temat korelacji sztuki i przemysłu oraz ich aspektów społecznych, a także zapoznani zostaną z postępami w pracach poszczególnych rzeźbiarzy. Artyści pojawią się również na zajęciach prowadzonych przez Strzegomskie Centrum Kultury w ramach akcji letniej dla najmłodszych, gdzie poprowadzą warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci  – informuje Krzysztof Kalinowski, zastępca dyrektora Strzegomskiego Centrum Kultury.

Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie odbędzie się już po raz szósty.