Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Bule na Szubienicznym Wzgórzu

Znanenieznane.pl: Bule na Szubienicznym Wzgórzu

0

Teren Parku Miejskiego im. J. Sobieskiego znajduje się w Wałbrzychu i obejmuje szczyty trzech wzgórz: Wzgórze Parkowe, Wzgórze Schillera, na którym wybudowano w pierwszych latach XIX w. dom turysty, obecnie zwany Harcówką, oraz znajdujące się w zachodniej części parku Wzgórze Goethego. Góra Parkowa zwana była kiedyś Wzgórzem Szubienicznym. Jest najwyższym w parku szczytem i ma 510 m n.p.m.

 boule_on_grass_Details-0

Skąd intrygująca nazwa wzgórza? Pochodzi od znajdującej się tu niegdyś szubienicy miejskiej, na której wieszano zbrodniarzy. Szubienica ustawiona została właśnie w tym miejscu nie bez powodu. To wzgórze bowiem było kiedyś jednym z najbardziej widocznych miejsc miasta. Szubienica, a często i dyndające na niej ciała przestępców, można było zobaczyć z dolnych partii miasta. Miały one odstraszać mieszkańców od popełniania niecnych uczynków.

 Park i znajdująca się w nim ścieżka zdrowia na początku XIX w. były bardzo popularnymi terenami wycieczkowymi i piknikowymi. Z biegiem lat zostały jednak bardzo zaniedbane. Aby mogły odzyskać niegdysiejszą świetność potrzebne były spore fundusze. Przedsięwzięcie udało się i dzisiaj ścieżka jest długa na blisko kilometr. Na trasie znajduje się 13 stacji, na których można zażyć nieco ruchu. Są tam zamontowane różnego rodzaju przyrządy gimnastyczne. Wzdłuż ścieżki utworzono również place i alejki.

 Dobrym powodem do odwiedzenia tego miejsca jest choćby chęć zobaczenia boiska do gry w bule. Ponadto zamontowane zostały ławeczki oraz stoły do gry w tenisa stołowego, szachy, warcaby i chińczyka.

Historia

Historia parku sięga 1907 r., kiedy to gmina miejska kupiła zalesiony teren zwany Galgenge-Birggelände, czyli Wzgórze Szubieniczne. Obecnie park ma powierzchnię ponad 32 ha. Po zakupie ziemi wytyczono w parku drogi, przygotowano miejsca piknikowe, ławeczki do odpoczynku. Zbudowano również tor saneczkowy mierzący 650 m, który swój bieg zaczyna na stoku Wzgórza Szubienicznego.

Co można tam robić?

  • Ćwiczyć sprawność na równoważniach, linach do wspinania i innych urządzeniach.
  • Zebrać drużynę i poćwiczyć precyzyjność rzutu w trakcie gry w bule.
  • Zagrać na świeżym powietrzu w ping ponga albo szachy.
  • Zatrzymać się w Domu Wycieczkowym PTTK „Harcówka”, skąd niebieskim szlakiem można udać się na dalszą wyprawę np. do Jedliny Zdrój.

Czego nie wolno pominąć?

  • Przy wejściu do Parku od Alei Wyzwolenia znajduje się tor saneczkowy oraz korty tenisowe.

Imprezy i wydarzenia

  • PrzeWAŁka – coroczna impreza kabaretowa odbywająca się w maju.
  • Festiwal kwiatów na terenie Zamku Książ – maj.
  • Dni Bretanii – odbywająca się w listopadzie impreza mająca za zadanie przybliżyć nam francuską kulturę.
  • Fanaberie Teatralne – międzynarodowy festiwal sztuki teatralnej – listopad/grudzień.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

Portal znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPolecamy: Pan Mercedes
Następny artykułCzary Penelopy: Żytni chleb