Strona główna Temat dnia Murdzek czwarty, Świdnica piąta

Murdzek czwarty, Świdnica piąta

8

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy zajął 4. miejsce w najnowszym rankingu prezydentów miast tygodnika Newsweek. Prezydent Świdnicy zanotował awans o 10 pozycji w porównaniu z poprzednim rankingiem. Również miasto Świdnica w rankingu miast atrakcyjnych dla biznesu zajęła 5 miejsce. Ranking przygotowywany jest przez miesięcznik Forbes. 

W_Murdzek

Ranking N15 w 2014 r. rozstrzygnięto po raz szósty. Zwycięzcą rankingu najlepszych prezydentów polskich miast został Ryszard Grobelny, prezydent  Poznania, drugie miejsce przypadło  w udziale prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu. Ostatnie miejsce na podium zajął prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Czwarte miejsce w rankingu Newsweeka N15 najlepszych prezydentów polskich miast oraz 5 miejsce Świdnicy w rankingu magazynu Forbes „Miasta Atrakcyjne dla Biznesu” odczytuję bardzo pozytywnie, jako efekt pracy całego samorządu i mieszkańców Świdnicy. Obie nagrody są potwierdzeniem tego, że Świdnica jest zauważana i doceniana. Tym bardziej, że oba wyróżnienia przyznawane są przez niezależnych ekspertów, znawców spraw samorządowych. Natomiast nominacje do rankingu N15 zgłosiło 107 prezydentów polskich miast. Oznacza to, że zostałem doceniony przez innych samorządowców, a z reguły grono to jest bardzo krytyczne. Z pewnością tak wysokie miejsca w obu konkursach mobilizują do wysiłku i dalszej pracy – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Na uwagę zasługuje fakt, iż wśród laureatów rankingu znalazł się Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, który jest przedostatni.

– W tym roku Newsweek poprosił 107 prezydentów polskich miast o wytypowanie ze swojego grona tych, których uważają za najlepszych. Spośród 29 osób, które otrzymały najwięcej nominacji, jury rankingu wybrało 15 najlepszych prezydentów polskich miast. W składzie jury znaleźli się znawcy spraw samorządowych: dr Adam Aduszkiewicz (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej), profesorowie Grzegorz Gorzeklak, Paweł Swianiewicz i dr Cezary Trutkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, a także Ryszard Holzer – czytamy w dzisiejszym wydaniu tygodnika Newsweek.

Najlepsi prezydenci polskich miast zostaną uhonorowani dyplomami, a prezydent Poznania Ryszard Grobelny otrzyma newsweekowy Wykrzyknik. Wyróżnienia zostaną wręczone dzisiaj podczas Kongresu Regionów w Świdnicy.

tepe

Najlepsza 15 prezydentów miast według Newsweeka

1. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania

2. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu

3. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina

4. Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy

5. Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli

6. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa

7. Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa

8. Piotr Uszok, prezydent Katowic

9. Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry

10. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów

11. Piotr Przytocki, prezydent Krosna

12. Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej

13. Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku

14. Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha

15. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

***

V Ogólnopolski Kongres Regionów zaplanowano w dniach 10-12 czerwca w Świdnicy. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Kongresu Regionów zostanie zorganizowana pod hasłem „Przywództwo, odpowiedzialność, kreatywność” i dotyczyć będzie nowej roli władz samorządowych. Kongres Regionów to nie tylko spotkania samorządowców. W tym roku organizatorzy postanowili wyjść z imprezą do świdniczan. W ramach Kongresu Regionów zaplanowano dwa koncerty. Wystąpią Enej i Liber. Zobacz więcej informacji o koncertach.

Kongres Regionów w Świdnicy to największe w Polsce spotkanie samorządowców, ludzi nauki, biznesu i przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego kraju. W każdej edycji Kongresu Regionów bierze udział blisko 2 tys. osób z całej Polski. W trakcie trzech dni kongresowych odbywa się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i sesji plenarnych. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest samorząd województwa dolnośląskiego.

Gościem specjalnym V Kongresu Regionów będzie Rudolph Giuliani – legendarny burmistrz Nowego Jorku. W spektakularny sposób zmienił oblicze jednej z największych metropolii świata. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami podzieli się z uczestnikami tegorocznego Kongresu Regionów. Wykład Rudolpha W. Giulianiego to przede wszystkim historia tego, jak stał się znanym przywódcą, z wieloma barwnymi historiami kształtującymi jego styl oraz wiele porad, jak być skutecznym, szczególnie w trudnych okolicznościach. Opowiada o tym, jak udało mu się przejąć kontrolę, zostać przywódcą i uświadomić nowojorczykom, że pod jego rządami, są w dobrych rękach.

Jest autorem książki „Przywództwo”, którą jeden z popularnych amerykańskich magazynów zrecenzował krótko słowami: „Skuteczne porady mistrza zarządzania. Giuliani ponownie pokazuje dlaczego ma miliony wielbicieli.”

To nie jedyny międzynarodowy akcent Kongresu. Również dla samorządów istotny jest kontekst wydarzeń na Ukrainie, dlatego organizatorzy zaprosili do udziału w Kongresie mera Iwano-Frankowska (d. Stanisławowa) Wiktora Anuszkewyczusa. Prócz tego przewidziano panele dyskusyjne związane
z przedsiębiorczością na polsko-czeskim pograniczu.

Organizatorzy tegorocznej edycji Kongresu Regionów przygotowali też niespodzianki dla wszystkich świdniczan. 10 czerwca na obiektach sportowych zagra Enej. Natomiast 12 czerwca wystąpi Liber. Po koncercie  będziemy mogli zobaczyć mecz otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

W Świdnicy podczas Kongresu Regionów ogłoszeni zostaną zwycięzcy sześciu rankingów i konkursów:

N15 – Ranking Prezydentów Miast „Newsweeka”, w ramach którego nagrodzonych zostanie 15. najlepszych, najsprawniej rządzących swoim miastem menedżerów.

Konkurs dla Wójtów i Burmistrzów – Lider lokalnej społeczności, który wyłoni przywódców lokalnych na miarę XXI wieku. Organizator: Forbes i Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Ranking Miast Atrakcyjnych dla Biznesu „Forbesa”. Autorzy rankingu zbadają, które miasta są najbardziej przyjazne do prowadzenia biznesu, analizując m. in. liczby nowootwieranych i zamykanych firm w danym mieście.

Konkurs „Miasto Szans – Miasto Zrównoważonego Rozwoju”, w którym wyłonione zostaną miasta inicjujące i realizujące działania na rzecz mieszkańców, środowiska naturalnego, racjonalnej gospodarki energią, rozwoju gospodarczego. Partnerem konkursu jest PwC.

Ranking Gmin i Powiatów 2013 Związku Powiatów Polskich, który jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Ranking Energii Odnawialnej ZPP, który uwzględnia wykorzystywanie przez JST różnych rodzajów energii odnawialnej – m. in. energii biomasy, energii geotermalnej, energii wiatru, energii otoczenia, energii słonecznej, energii wodnej.