„Ostatnie piętro” Tadeusza Króla, „Ida” Pawła Pawlikowskiego,”Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa, „Układ zamknięty” Ryszarda Bugajskiego i „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy – te filmy biorą udział w konkursie głównym Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Święto kina rozpoczęło się wczoraj, 1 czerwca i potrwa sześć dni.
Na zdjęciu Wojciech Wójcik, laureat Kryształowego Dzika i Stanisław Dzierniejko, dyrektor 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej
Gala w teatrze miejskim oficjalnie rozpoczęła 7. Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy. –Festiwal jest świętem wszystkich tych, którzy kochają kino. Jedni je tworzą i produkują, a my jako widzowie pochłaniamy w wielu dawkach to dobro, piękno, ale też artystyczne prowokacje. Śmiało można powiedzieć, że Świdnica zmienia się w stolicę reżyserii filmowej – mówił Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Jak co roku, gala była okazją do uhonorowania wybitnych twórców kina. Kryształowe Dziki powędrowały do Wojciecha Wójcika, nagrodzonego za całokształt pracy reżyserskiej, i Artura Żmijewskiego, wyróżnionego za twórczą współpracę aktora z reżyserem.
– Mam olbrzymią satysfakcję, że tę nagrodę otrzymał Artur Żmijewski. To aktor nietuzinkowy, znakomity, a do tego skromny. Lubi ludzi, a w dodatku zawsze znajdzie czas, żeby się zatrzymać i dać autograf. To nie często się zdarza– mówił podczas gali Stanisław Dzierniejko, twórca i dyrektor festiwalu.
Artur Żmijewski z kolei żartował. – I jak tu nie wierzyć w horoskopy. Siódmy festiwal, a ja jestem numerologiczna siódemką. Wojciech Wójcik również tryskał humorem. – Cieszę się zdobyłem tę nagrodę jeszcze za życia. Chociaż muszę się nad sobą zastanowić bo przecież większość wielkich doceniona została dopiero po śmierci – mówił.
Wieczorną galę w teatrze miejskim zakończył znakomity występ wrocławskiego aktora Mariusza Kiljana, który rozbawił publiczność utworami z recitalu „ 20 najśmieszniejszych piosenek na świecie”.
Filmy konkursowe
„Ostatnie piętro”, reżyseria Tadeusz Król
Derczyński – kapitan Wojska Polskiego, może budzić sympatię, a jego życie wydaje się spokojne i harmonijne. Jednak budzące domysły dziwne zbiegi okoliczności i realne zagrożenie doprowadzają kapitana na skraj wyczerpania psychicznego.
„Ida”, reżyseria Paweł Pawlikowski
Bohaterką jest Anna, sierota od dawna wychowywana w klasztorze. Zanim dziewczyna przyjmie śluby i zostanie zakonnicą spotyka Wandę, która mówi Annie, że jest Żydówką. Obie kobiety rozpoczynają podróż nie tylko by odkryć tragiczną historię rodziny…
„Dziewczyna z szafy”, reżyseria Bodo Kox
Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka, jego zamkniętego w sobie, chorego brata Tomka i nieufnej wobec otoczenia młodej Magdy.
„Układ zamknięty”, reżyseria Ryszard Bugajski
Historia trzech prężnie działających biznesmenów, którzy padają ofiarą misternie uknutej intrygi na wysokich szczeblach wymiaru sprawiedliwości.
„Chce się żyć”, reżyseria Maciej Pieprzyca
Oparta na prawdziwych wydarzeniach, wzruszająca historia Mateusza, który wbrew poważnej chorobie podejmuje poruszającą walkę o godność i szczęście.