Strona główna Temat dnia Idą zmiany w połączeniach z Wrocławiem

Idą zmiany w połączeniach z Wrocławiem

11

Jeśli zostaną zaakceptowane przez PKP, zaczną obowiązywać już w połowie grudnia tego roku. Urząd Marszałkowski planuje zwiększenie liczby kolejowych połączeń Świdnicy z Wrocławiem i wydłużenie trasy do Dzierżoniowa.

pociąg powitanie

Przywrócone po latach przerwy pasażerskie pociągi do stolicy Dolnego Śląska kursują tylko 4 razy na dobę. Po przeprowadzonych przez Koleje Dolnośląskie konsultacjach okazało się, że dla podróżnych to zdecydowanie za mało. – Plany przewozowe konstruowane są na podstawie szeregu czynników, m.in. analizy obecnego popytu i otoczenia komunikacyjnego, otrzymywanych sygnałów od podróżnych i mieszkańców oraz możliwości finansowych i taborowych. Ponadto pod uwagę brany jest stan infrastruktury, oferowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., ponieważ przekłada się on na jeden z podstawowych czynników przewozowych, tj. czas przejazdu. Analiza powyższych danych stała się podstawą do podjęcia decyzji o zwiększeniu liczby połączeń i przedłużeniu ich trasy – mówi Agnieszka Zakęś, zastępca dyrektora departamentu infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim. Połączeń ma być sześć. Szynobusy mają kursować co trzy godziny. Jak w odpowiedzi na pytanie jednego z pasażerów zapewnia urząd, zostanie utrzymany poranny kurs – odjazd ze stacji Świdnica Miasto o 6.30. Kolejne planowane są na 9.25, 12.25, 15.25, 18.25 i 21.25. Z Wrocławia do Świdnicy odjazdy mają być o 7.30, 10.30, 13.30, 16.30, 19.30 i 22.30. To na razie wstępne propozycje. Dokładne godziny są uzależnione od decyzji PKP przy konstruowaniu rozkładu jazdy na 2014/15 rok.

Jak dodaje Agnieszka Zakęś, połączenie zostanie przedłużone do Dzierżoniowa. Przejazd Dzierżoniów-Wrocław przez Świdnicę ma potrwać 80 minut.

Bez zmian zostają ceny biletów. Ze Świdnicy do Wrocławia można jeździć za 5 złotych. – Obecna cena promocyjna biletu na trasie Świdnica Miasto – Wrocław Główny obowiązuje do odwołania. Ostateczna decyzja dot. jej funkcjonowania w roku 2015 jeszcze nie została podjęta – zapadnie w kolejnych miesiącach – informuje wicedyrektorka.

asz

 

Poprzedni artykułPowstała rzutnia w Żarowie
Następny artykułBezpłatne szkolenia „Z głową w sieci”